27 березня 2014 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи і створенні передумов для економічного зростання в Україні» (опублікований в газеті «Голос України» від 31 березня 2014).
Прийнятим Законом вносяться зміни:
- До Податкового кодексу: запроваджується оподаткування сум пенсій, розміри яких перевищують 10 тисяч гривень. Податок стягується з суми пенсії, яка перевищує 10 тисяч гривень.
-
До Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». З 1 липня 2014 року допомога на народження дитини (незалежно від того, народилася перша, друга чи третя дитина) буде призначатися в розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюватиметься таким чином: одноразово в сумі 10320 гривень, решта суми допомоги буде виплачуватися протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. У такому ж розмірі буде виплачуватися допомога в разі усиновлення дитини.
В даний час допомога при народженні дитини призначається, виходячи з прожиткового мінімуму для дітей до 6 років: на першу дитину - в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму (сьогодні це 30960 грн), На другу дитину - кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму (61920 грн), на третю і кожну наступну - кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму (123 840 грн).
Також з 1 липня 2014 року скасовується допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Сьогодні допомога надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як і зараз, буде зараховуватися до страхового стажу.
- До ряду спеціальних Законів («Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про статус народного депутата» та ін.) щодо призначення пенсії в розмірі 70% (замість 80%) від місячної заробітної плати, з якої сплачувався єдиний внесок (з 1 травня 2014 г.). Також держслужбовців, суддів, прокурорів позбавили з 1 квітня ц.р. вихідної допомоги у разі звільнення у зв'язку з виходом на пенсію.
- До Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зупинено дію частини другої статті 42 цього Закону щодо підвищення розмірів пенсій з 1 березня поточного року на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20% темпів зростання середньої заробітної плати по Україні в порівнянні з попереднім роком. Дана норма вступила в силу з 1 квітня цього року.
27 березня 2014 року також ще прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет на 2014 рік», яким у 2014 році скасовано підвищення прожиткового мінімуму для всіх категорій громадян і мінімальної заробітної плати з 1 липня і 1 жовтня цього року.
Прожитковий мінімум залишається до кінця року в таких розмірах:
- З розрахунку на місяць на одну особу - 1176 грн
- Для дітей віком до 6 років - 1032 грн
- Для дітей віком від 6 до 18 років - 1286 грн
- Для працездатних осіб - 1218 грн
- Для осіб, які втратили працездатність - 949 грн
Мінімальна заробітна плата в місячному розмірі - 1218 грн і погодинному - 7,3 грн.
Прийняті закони не виносилися на обговорення профспілкової сторони, адже були підготовлені в стислі терміни.
Основні зміни в частині податкового законодавства
- Відповідно до нового підпункту 164.2.19 Податкового Кодексу з 1 липня податком буде обкладатися сума пенсій (в тому числі сума її індексації відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримані з Пенсійного фонду або бюджету, якщо їх розмір перевищує 10 тисяч гривень. Тобто податком буде обкладатися частина пенсії або грошового утримання, що перевищує 10 тис. грн.
- З 1 липня будуть змінені ставки оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, у вигляді дивідендів, роялті, інвестиційного доходу. Якщо раніше такі доходи оподатковувалися за ставкою 5%, то з 1 липня будуть обкладатися за ставкою 15%.
- З 1 липня будуть обкладатися доходи, отримані фізичними особами у вигляді відсотків, за розміщення грошових депозитів в банківських установах, за умови, що граничний розмір таких доходів за рік перевищує 17 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, який встановлено на 1 січня поточного року (20706 грн). При цьому банки самі не будуть утримувати податок, а повідомлять в податкові органи про нараховану суму доходу за встановленою формою. Фізичні особи після закінчення року, зобов'язані подати декларацію та самостійно сплатити податок з відсотків.
- З 1 липня доходи, отримані фізичними особами у вигляді відсотків, дивідендів, роялті, інвестиційного доходу (зазначених в пунктах 2 і 3), також по закінченню року будуть обкладатися виходячи із загального річного доходу за прогресивною шкалою оподаткування, при цьому:
- Якщо база оподаткування за звітний рік не перевищує 204 прожиткових мінімумів (248472 грн), ставка податку становитиме 15%.
- Якщо база оподаткування за звітний рік перевищує 204 прожиткових мінімумів, але не перевищує 396 прожиткових мінімумів (від 248 473 грн До 482 328 грн), ставка податку становитиме 20%.
- Якщо база оподаткування за звітний рік перевищує 396 прожиткових мінімумів (482329 грн), ставка податку становитиме 25%.
- З 1 квітня змінена база оподаткування житлової нерухомості. Замість житлової площі базою оподаткування тепер вважається загальна площа об'єкта житлової нерухомості. Ставки податку на житлову нерухомість залишилися незмінними.
- Підвищено ставки акцизного збору для наступних підакцизних товарів:
- З 1 травня на пиво, на 42,5%.
- З 1 липня на тютюнові вироби, в середньому на 31,5%.
- З 1 вересня на спирт і алкогольні напої, в середньому на 25%.
Це звісно призведе до збільшення вартості цих товарів.
Збільшено в 2 рази ставки акцизного збору на мотоцикли з об'ємом двигуна понад 0,5 л, на нові авто і мотоцикли з об'ємом двигуна до 0,5 л, і автомобільні кузова.
- У середньому на 10% збільшені ставки за першу реєстрацію транспортного засобу, екологічного податку, плати за землю.
- У два рази збільшується збір за користування радіочастотними ресурсами України.
- У два рази з 300 до 150 євро зменшується розмір неоподатковуваного мінімуму при імпорті товару, який пересилається через міжнародні поштові відправлення.
- Розширюється коло платників, які використовують надра України. Зокрема передбачається, що фізичні особи будуть платити за видобуток прісних підземних вод, якщо її видобувається понад 13 м3 на людину в місяць з використанням електричних пристроїв. Норма застосовується в разі, якщо розмір земельних ділянок перевищує норми передбачені статтею 121 Земельного кодексу. Ставка в залежності від області і району становитиме від 38,1 до 89,1 грн за 100 м3.
Підпункти 263.2.1 263.2.2 Податкового кодексу викладено в новій редакції, відповідно до якої визначено об'єктами оподаткування обсяги продукції гірничого підприємства - видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) з надр, а також добутих корисних копалин (мінеральної сировини) з відходів (відвалів, хвостів).
- Скасовується пільга в частині звільнення від оподаткування ПДВ лікарських засобів. З 1 квітня ставка ПДВ для лікарських засобів встановлюється на рівні 7%.
- Закріплюються на постійній основі ставка з податку на прибуток підприємств на рівні 18% і податку на додану вартість на рівні 20%, тоді як передбачалося їх зниження до 16% і 17%.
Г.Просяник, В.Зайцев