Федерація профспілок України закликала Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади до відкритого діалогу з громадськістю, у т.ч. з профспілками та незалежними експертами для пошуку шляхів мінімізації негативних наслідків соціальних реформ, зокрема від підвищення тарифів для населення.
Профспілки наголошують на наступному.
В умовах відновлення суспільно-політичної стабільності будь-які рішення, які можуть негативно позначатися на рівні життя населення, повинні бути максимально прозорими, обґрунтованими та супроводжуватися упереджувальними заходами соціального захисту населення. Таким рішенням має передувати широке громадське обговорення, оскільки підвищення тарифів на енергоносії призведе до зростання рівня енергетичної бідності серед населення та ще більшого погіршення якості життя громадян.
Продовження запровадження диференційованих тарифів на газ для населення. Залишити без змін ціну на газ для споживачів, які використовують газ у мінімальних обсягах (до 2500 куб. м на рік).Такий принцип, в умовах глибокого майнового розшарування, є справедливим і його відміна не припустима.
Зміну ціни здійснювати поступово із застосуванням адресних житлових субсидій малозабезпеченим категоріям населення, оскільки на сьогодні компенсація тієї частини різниці в тарифах, яку недоплачують заможні громадяни, що споживають газ у найбільших обсягах, відбувається за рахунок коштів платників податків, тобто за гроші пересічних громадян.
Забезпечити власний видобуток газу та використовувати його виключно для потреб населення.
Федерація профспілок України звертає увагу, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про засади і функціонування ринку природного газу» та постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року на побутові потреби населення використовується виключно газ власного видобутку, а отже, ціна газу для населення формується з урахуванням помірної ціни газу власного видобутку.
Водночас, ФПУ закликає кардинально змінити державну цінову політику, яка у попередні роки мала хаотичний характер, відзначалася відсутністю прозорості у формуванні цін та єдиних підходів до механізмів ціноутворення, на політику передбачуваності, системності, прозорості з обов’язковою участю громадськості при підготовці цінових рішень та контролю за їх виконанням.
Департамент бюджетної політики
та соціального захисту ФПУ