Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

20 липня 2023 року

Відсутність в України комплексного плану відновлення стримує фінансову допомогу від міжнародних партнерів

20 11

За підрахунками Світового банку, економічне відновлення України коштуватиме понад 400 млрд доларів, що більше ніж удвічі перевищує розмір довоєнної економіки країни.

Одні лише збитки від російської агресії житловому фонду України становлять $54 млрд, українській промисловості – $50 млрд., від підриву російськими окупантами Каховської ГЕС – $2 млрд тощо.

6,3 млн осіб стали біженцями за кордоном, 4 млн. – всередині країни.

Такий масштаб викликів, зважаючи також на те, що війна триває, повинен би спонукати Україну розробити комплексний План відновлення та звернутися до міжнародних партнерів за підтримкою його реалізації. Проте… Плану досі немає.

Представлені на конференціях в Лугано, Римі, Лондоні проєкти дуже схематичні, попри те, що повномасштабна війна триває 1,5 року.

На цьому наголосили в Українському союзі промисловців і підприємців та Антикризовому штабі стійкості бізнесу під час воєнного стану.

Тут звертають увагу уряду і Офісу президента, що Національна рада з відновлення, створена ще в квітні 2022 року, за останній рік не провела жодного засідання. За участі експертної, ділової спільноти були проведені слухання в Комітеті ВРУ з економічного розвитку, за підсумками яких сформовані відповідні рекомендації для парламенту та уряду з питань Плану відновлення.

У них йшлося про потребу напрацювання конкретних підрозділів Плану та галузевих програм розвитку, приділивши увагу саме пріоритетності відновлення та її етапності.

«Дуже важливий пошук джерел фінансування. Ми розуміємо і також цей сигнал нам дають міжнародні партнери, що основне джерело проєктів із відновлення – це приватні інвестиції. Отож в Україні повинні бути проведені податкова, судова реформи, значно підсилена боротьба із корупцією. Натомість маємо чергові скандали із непотрібними у воєнний час державними чи місцевими купівлями, прийняття закону, що повертає довоєнні ставки і штрафи. Тільки 6% справ, відкритих проти бізнесу, доходять до суду. Це бар’єри, через які Україна може не побачити ті мільярди вливань, які ми очікуємо», - наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

Промисловці звісно вітають зусилля уряду отримати фінансування з боку ЄС, зокрема, обіцяні 50 млрд. євро на 2024-2027 роки в рамках Лондонської конференції. Мінекономіки днями заявило, що разом із українськими експертами і бізнесом напрацьовуватимуть План України для Ukraine Facility (UF) від Європейського Союзу, щоб отримати вищезазначені кошти.

«Україна має представити План відновлення, що відповідає масштабам втрат і руйнувань, орієнтований на технологічний розвиток, промисловість, нові робочі місця, екологічні рішення в енергетиці та виробництві. «Працювати» під конкретну суму є досить некоректно. Ми озвучували рік тому, що потребуємо 750 млрд. доларів на відновлення, тож які зараз цілі та пріоритети цього процесу?», - підкреслили в УСПП.

30 червня 2023 року УСПП разом із Антикризовим штабом, Національною академією наук, Урядом, ВРУ, профспілками та експертами провів обговорення щодо Плану відновлення України.

Окрім програмної завершеності Плану, бізнес-спільнота наполягає на необхідному встановленні  механізмів відновлення: страхування воєнних ризиків, надання гарантій, запуск Фонду відновлення, адресність та пріоритетність підтримки деокупованих і прифронтових територій.

За матеріалами сайту uspp.ua

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100