Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

24 квітня 2023 року

Бізнес і влада обговорили проблемні питання застосування Порядку бронювання військовозобов’язаних працівників

24 02

19 квітня ФРУ провела чергову зустріч бізнес-активу Федерації з органами державної влади з обговорення проблемних питань застосування Порядку бронювання військовозобов’язаних працівників та Критеріїв визначення підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в цілях бронювання, а також постановки та ведення військового обліку.

Від органів державної влади взяли участь:

Сметанко Сергій – директор департаменту економіки безпеки і оборони Мінекономіки

Катренко Сергій – начальник відділу організації бронювання мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ

Капелюшний Сергій – начальник відділу мобілізаційної роботи та цивільного захисту Міністратегпром,

Павлов Віталій – в.о. директора юридичного департаменту Міністратегпром.

Під час зустрічі були обговорені найбільш проблемні питання, пов’язані зі застосуванням нової процедури бронювання, визначенням підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, постановкою та веденням спеціального військового обліку, реалізацією норми Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині здійснення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг оборонного призначення для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань.

Одними з найбільших проблем бізнес визначив:

- неможливість практичної реалізації норми Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині бронювання працівників у разі здійснення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг оборонного призначення для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань через Міноборони, військові частини навіть за наявності прямих контрактів з ними;

- непогодження Генштабом списків на бронювання тривалий час, більше ніж 2,5 місяців;

- не включення ЄСВ до складу податків, зборів та платежів при визначенні одного з критеріїв, на підставі якого підприємство визначається критично важливим для функціонування економіки в цілях бронювання.

Сергій Сметанко зазначив, що наразі питання включення ЄСВ до складу податків, зборів та платежів для визначення підприємства критично важливим перебуває на погодженні в Мінцифри, ДПС, Міноборони, Митній службі, Держприкордонслужбі. Після опрацювань будуть підготовлені зміни до постанови КМУ У 76.

Також підготовлені зміни і найближчим часом будуть внесені на розгляду Уряду щодо встановлення чітких строків погодження Генштабом списків працівників, які пропонуються до бронювання, у 10 робочих днів.

Сергій Катренко наголосив на низці недоліків до списків, за якими підприємства пропонують до бронювання працівників, зокрема, невідповідність військово‑облікових спеціальностей (ВОС) наказам №317, №412, у т.ч, повернення на доопрацювання у разі наявності помилок в даних більше ніж по 5-ти працівникам, відсутність довідки про визначення граничної чисельності військовозобов’язаних або невірне її заповнення .

С. Капелюшний поінформував про можливість подання звернень про бронювання до Міністерства у разі наявності державних контрактів в розумінні Закону України «Про оборонні закупівлі» та постанови КМУ № 363. Також було зазначено про прийняття наказу від 23.02.2023 № 27 «Про затвердження Критеріїв для визначення Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України підприємств, установ і організацій у сфері оборонно-промислового комплексу, промисловості, літакобудівній галузі та у сфері космічної діяльності такими, що мають важливе значення для національної економіки». Разом з тим, рішень про визнання підприємств критично важливими для Мінстратегпром ще не приймалось.

Також бізнесом були порушені наступні питання:

- практична реалізація положення щодо вилучення у військовозобов'язаного витягу в разі його звільнення після отримання рішення Мінекономіки у п'ятиденний строк;

- заповнення значного обсягу відомостей у Звіті про чисельність військовозобов'язаних, які заброньовані, примітки №3;

- питання виїзду в службове відрядження за кордон з витягом наказу про бронювання за наявності печатки підприємства без відмітки ТЦК і СП;

- правомірність відмов деяких ТЦК та СП у постановці на спеціальний військовий облік заброньованих у разі бронювання за Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015р. № 45;

- заміна недіючих та виключених ВОС представником підприємства без участі військовозобов’язаного працівника.

- бронювання сумісників;

- подання квартальної звітності у разі, якщо не настав термін для подання квартальної звітності;

- порядок оформлення документів на бронювання більш ніж 50% граничної чисельності від військовозобов`язаних, а також можливості забронювати працівників за дефіцитними ВОС.

На порушені питання були надані відповіді фахівцями органів державної влади.

За результатами зустрічі Федерацією будуть підготовлені пропозиції до Мінекономіки та Генерального штабу ЗСУ з питання необхідності внесення змін до нормативно-правових актів з метою врегулювання порушених проблемних питань.

За матеріалами сайту fru.ua

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100