Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

16 січня 2023 року

Зарплати, пенсії та податки українців у 2023 році

Протягом 2023 року українцям не варто очікувати суттєвого зростання заробітних плат, пенсій та інших державних виплат – здебільшого вони залишаться на рівні минулого року. Податки для пересічних громадян, попри значний дефіцит державного бюджету, влада підвищувати не планує. А от деякі пільги для бізнесу можуть бути скасовані вже найближчим часом.

За даними Державної служби статистики, споживча інфляція за 2022 рік сягнула майже 27%, зокрема, ціни на продукти харчування зросли майже на 35%. Курс гривні до долара за минулий рік впав майже на 50% – з 28 до 40 гривень за долар. Іншими словами, вполовину знецінилися гривневі заощадження, а також щомісячні доходи громадян у вигляді заробітних плат, пенсій та соціальних виплат. Через зростання вартості товарів і послуг та девальвацію національної валюти купівельна спроможність українців за 11 місяців війни значною мірою знизилася. Суттєво зріс рівень безробіття. За оцінками Національного банку, протягом 2022 року безробітним був майже кожен 3 працездатний українець і така тенденція буде зберігатися і протягом 2023 року.

За прогнозами експертів зупинити ані інфляцію, ані девальвацію національної валюти у новому році не вдасться. При розрахунках держбюджету урядовці заклали зростання цін на рівні 28% та можливе подальше здешевлення гривні – до 45 гривень за долар. Це означає, що вартість життя громадян продовжить зростати.

Підвищення мінімальних доходів громадян і прожиткового мінімуму в 2023 році не передбачено (ці гарантії залишатимуться на рівні 6700 гривень та 2600 гривень відповідно). Тобто переглядати в обов’язковому порядку мінімальний рівень оплати праці роботодавці зобов’язані не будуть. Проте, за оцінками кадрового порталу Work.ua, попри війну та високу невизначеність, більшість з них, прагнучи втримати персонал, підвищення зарплат все ж планують: воно може скласти від 8% до 30% залежно від ситуації в економіці та рівня конкуренції за спеціалістів.

Пенсійному фонду України протягом 2023 року на фінансування пенсій необхідно буде направити близько 590 млрд гривень. Самостійно профінансувати фонд зможе лише 357 млрд гривень, 233 млрд доведеться взяти з державного бюджету. Це складе близько третини всіх запланованих соціальних видатків бюджету, що є суттєвим навантаження на державні фінанси.

Однак, попри складнощі, планове зростання пенсійних виплат для деяких категорій населення все ж матиме місце: воно проходитиме як персонально (на індивідуальних підставах, приміром, людина продовжувала працювати і набула певний стаж, або стала почесним донором, отримала відповідне посвідчення і отримає надбавку), так і масово – шляхом індексації (стосуватиметься страхових пенсій – за віком, з інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугою років, призначених по «військовому» та «чорнобильському» законам). В середньому, за розрахунками Міністерства соцполітики, пенсії українців протягом 2023 року зростуть на 5%.

Податки на доходи фізичних осіб мають залишитися на рівні 18%, податок на прибуток для бізнесу – також 18%, військовий збір – 1,5%, єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду – 22%. Але певні податкові новації, які переважно стосуватимуться бізнесу, можуть відбутися. Серед них – перегляд спрощеної системи оподаткування з метою запобігти ухиленню від сплати зарплатних податків, скасування мораторію на проведення податкових перевірок та накладення штрафів за порушення податкового законодавства та відміна деяких пільг щодо сплати ЄСВ на період воєнного стану.

За матеріалами сайту unian.ua

  • MEFM100x100jpeg
  • atom60
  • fmu60
  • fprk
  • fpu100x100
  • frgu60
  • histadru2t
  • industri-all100x100
  • logo-prupu100x100
  • logo-sm100x100
  • logo_fometaux
  • mtwtu60
  • ptgmprk
  • turkmetall100x100