Профспілка металургів і гірників України

28 вересня 2022 року

Змінити офіс на роботу в полі чи біля верстата готові 35% українських фахівців

28 03

Українські пошукові системи стикаються із традиційними для кризи на ринку праці явищами – дефіцит вакансій, висока конкуренція, завищені вимоги роботодавців до кандидатів, зниження зарплат та збільшення термінів пошуку роботи. З найбільшими проблемами працевлаштування через дефіцит пропозицій роботи стикаються державні службовці, юристи, науковці та педагоги, представники автомобільного бізнесу, страхувальники, домашній персонал, працівники видобутку сировини та інші.

З початку війни понад 40% українців втратили роботу чи через припинення діяльності їхньої компанії, чи то через переїзд, чи то через скорочення їхніх посад. Ще 22,5% працюють, але одержують неповну заробітну плату. Отже, питання пошуку роботи для переважної більшості працівників стоїть досить гостро.

Як показало дослідження кадрового порталу grc.ua, більшість українських фахівців, не знаходячи роботи у своїй професії, або вже набувають нової професії, або планують це зробити найближчим часом. Третина опитаних готові перейти в робітничу професію, щоб мати роботу та отримувати зарплату. Ще чверть фахівців готова працювати "руками" в якості підробітку.

Тенденція постійного навчання та перенавчання актуальна для сучасного ринку праці. Фахівцям, щоб бути затребуваними та конкурентоспроможними, потрібно постійно опановувати нові навички та знання. Під час кризи на ринку праці про здобуття нової професії замислюється зазвичай більша кількість працівників. Останнє дослідження показало, що сьогодні готово перепрофілюватися більше половини (51%) українських фахівців для того, щоб мати роботу та отримувати зарплату. Вже знаходять нову професію 9,4% опитаних. Кожен десятий має намір здобути професію, про яку давно мріяв, але продовжував працювати за іншим профілем заради зарплати. Найменше третини опитаних (29%) не планує перекваліфікацію найближчим часом.

Фахівці робітничих професій потрібні на ринку праці та входять до десятки професійних сфер з найбільшою кількістю вакансій. Це не нове явище, адже дефіцит робітника спостерігається на українському ринку праці за останні 7-10 років.

Отже, стикаючись із проблемами працевлаштування, багато офісних співробітників готові перейти в робочу професію, щоб мати роботу та отримувати зарплату. Про такий намір заявила третина (35%) опитаних. Ще чверть опитаних (26,1%) готові працювати «руками» в якості підробітку, не змінюючи основну професію. Вже змінили професію через те, що не змогли знайти роботу за фахом, 4,3% українців. Не стикаються з проблемами працевлаштування під час кризи та залишаються затребуваними лише 13,5%.

Проте є ті, хто вважають образливим переходити до робітничої професії, маючи високий рівень освіти та досвід в іншій професії. Таку відповідь дали 15,2% опитаних спеціалістів. Цікаво, що в кризу ринку праці 2014/2015 років були готові змінити крісло в офісі на роботу в полі або біля верстата 39% українських фахівців. Здійснили таку зміну професії лише у разі нагальної потреби 45% опитаних. Не готові були працювати руками у будь-якому випадку 16% фахівців.

Серед найбільш прийнятних професій для зміни офісної спеціальності на роботу «руками» українці назвали комплектувальника, водія, фермера, садівника, городника, а також кухаря та спеціаліста б'юті-сфери.

Рейтинг привабливих робітничих професій дещо змінився за останні кілька років, адже під час кризи 2014/2015 років найбільш привабливим із можливих видів ручної роботи для українських фахівців є фермерство, садівництво та городництво. На другому місці була професія кухаря, на третьому – пекаря чи кондитера. Замикали п'ятірку робочих спеціальностей комплектувальник та швачка.

За матеріалами сайту socportal.info

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100