
25 вересня 2023 року
У II кварталі ВВП України збільшився на 19,5% у порівнянні з минулорічним показником
Реальний ВВП у II кварталі 2023 року збільшився порівняно з попереднім кварталом на 0,8% (з урахуванням сезонного фактору), а порівняно з II кварталом 2022 року – на 19,5%.
Про це йдеться у повідомленні Державної служби статистики.
Як повідомлялось, у вересні Міністерство економіки підвищило прогноз зростання валового внутрішнього продукту України 2023 року до 4%.
Нацбанк України наприкінці липня підвищив прогноз зростання ВВП України 2023 року з 2% до 2,9%, однак знизив його на 2024 рік із 4,3% до 3,5%.
За матеріалами сайту minprom.ua
25 вересня 2023 року
Промвиробництво в Україні знизилося на 2,9%
Промислове виробництво в Україні в першій половині 2023 року знизилося на 2,9%, тоді як минулого року за цей період падіння становило 31,9%, повідомила Державна служба статистики.
Відомство уточнило, що з березня цього року фіксується зростання промислового виробництва: після стрибка на 51,2% у березні відновлення сповільнилося до 18,2% у квітні, 17,9% у травні та 13,7% у червні.
Водночас падіння до довоєнних січня і лютого 2022 року відповідно на 40% і 34,4% зумовило загалом негативний результат за підсумками півріччя.
Держстат уточнює, що дані наведено без урахування тимчасово окупованої території Криму та Севастополя, а також частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.
Читати повністю
21 вересня 2023 року
Безоплатна професійно-технічна освіта: реінтеграція учасників бойових дій у мирне життя
Уряд запроваджує пілотну програму безоплатної професійно-технічної освіти для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Здобувачі освіти зможуть самостійно обирати напрям та вид професійного навчання, а також заклади освіти з переліку, який буде розміщено на сайті Державного центру зайнятості.
Відповідно до Порядку реалізації експериментального проєкту з організації навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, учасники зможуть проходити як первинну професійну підготовку, так і перепідготовку, або підвищити кваліфікацію.
Крім цього, особам, які навчатимуться не за місцем проживання, а також особам, які супроводжуватимуть особу з інвалідністю внаслідок війни І групи, передбачено компенсацію витрат на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку, а також надання місця проживання на період навчання.
У міністерстві вказали, що фінансування професійного навчання та пов’язаних із ним витрат під час реалізації експериментального проєкту буде здійснюватися за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
21 вересня 2023 року
Завершився перший раунд слухань по справі України проти Росії щодо Конвенції про геноцид
У середу, 20 вересня, в Міжнародному суді ООН у Гаазі був третій день слухань щодо заперечень, які російська федерація висунула у справі України проти РФ «Щодо звинувачень у вчиненні геноциду відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього».
Упродовж дня в суді по 10-15 хвилин було відведено на виступ представників держав, які підтримують Україну. Загалом таких у Суді, що розглядає спори між державами, 32 країни. Це всі (крім Угорщини) держави Європейського Союзу, а також Велика Британія, Австралія, Канада, Нова Зеландія, Норвегія, Ліхтенштейн.
Принципова деталь, навколо якої нерідко виникає плутанина. У позові Україна не стверджує, що Російська Федерація чинить геноцид. Україна звинувачує Росію в порушенні Конвенції 1948 року про геноцид, вважаючи, що Російська Федерація маніпулювала положеннями важливого міжнародного договору заради приводу до повномасштабної збройної агресії. Оскільки посеред даного процесу об'єкт спору не змінюватиметься, то до МС ООН можна буде звернутися пізніше знову - безпосередньо щодо злочину геноциду Росії в Україні.
Фактично виступом представників держав, які підтримують позицію України про те, що Міжнародний суд ООН має юрисдикцію у цій справі, завершився перший раунд поточних слухань.
Другий раунд у Суді в Гаазі пройде наступного тижня. Україна виступатиме 27 вересня, Росія матиме слово 25 вересня.
Рішення по юрисдикції МС ООН по справі Україна очікує отримати найближчими місяцями. В такому разі розпочнуться слухання справи по суті.
За матеріалами «Юридичної газети» yur-gazeta.com
20 вересня 2023 року
Офіційне безробіття в Україні впало до мінімуму: роботодавці шукають працівників
Згідно з даними, опублікованими Національним банком, у серпні 2023 року офіційно зареєстрованих безробітних в Україні було 108,7 тис. осіб (з них 78,8 тис. – жінки, 25 тис. – молодь до 35 років), тоді як минулого року в серпні цей показник склав 278,6 тис. осіб.
Слід зазначити, що в останній довоєнний місяць – січень 2022 року – в Україні було офіційно зареєстровано 315,4 тис. безробітних. Під час повномасштабної війни найвищого значення показник офіційного безробіття сягнув у червні 2022 року – 316,4 тис. осіб, після чого зменшувався з кожним місяцем.
Кількість зареєстрованих безробітних, що отримують допомогу по безробіттю, у серпні склала 45,4 тис. осіб. Минулого року таких безробітних було уп’ятеро більше - 230,5 тис. осіб.
20 вересня 2023 року
Україна досягла значного досягнення у сфері економічної свободи, вперше не входячи до групи країн із найнижчим рівнем економічної вільності. За даними оновленого звіту «Економічна свобода у світі», який був опублікований Інститутом Фрейзера, Україна посіла 112 місце серед 165 країн та юрисдикцій.
Це значуще покращення було оголошено Центром Бендукідзе, який є національним партнером Інституту Фрейзера в Україні.
Одним з головних показників покращення є діяльність уряду та реформи, які допомогли зменшити обмеження в сфері трансфертів, субсидій та державної власності на активи.
За словами дослідників, також помічені покращення у правовій системі завдяки судовій реформі, що триває в Україні.
Позитивні зміни, хоч і незначні, відзначені в сфері регулювання, зокрема в регулюванні кредитних ринків (контроль ставок), регулюванні підприємницької діяльності (витрати на бюрократію) та свободі конкуренції.
У той же час, через інфляційний тиск, деяке зниження зафіксовано в надійності грошей та свободі міжнародної торгівлі. Україна продовжує працювати над удосконаленням свого економічного середовища та підтриманням рівня економічної свободи.
За матеріалами сайту e-news.com.ua
19 вересня 2023 року
Середня зарплата у 2024 році зросте майже на 4 тисячі
Номінальна середньомісячна зарплата українців у 2024 році, за прогнозом Міністерства економіки, зросте з 18 118 до 21 852 грн.
Про це йдеться у пояснювальній записці до проекту державного бюджету України на наступний рік, який Кабінет міністрів подав на розгляд до парламенту. У реальному вимірі зарплата зросте на 6%.
Також у проекті держбюджету на 2024 рік передбачено видатки на встановлення мінімальної заробітної плати з 1 січня у розмірі 7 100 грн, з 1 квітня 2024 року – 8 000 грн, а також посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1 січня у розмірі 3 195 грн, з 1 квітня – 3 600 грн.
18 вересня 2023 року
18 вересня – Міжнародний день рівної оплати праці
Рівна оплата праці чоловіків та жінок – не лише питання справедливості, але й один із ключових аспектів гендерної рівності та економічного розвитку. Крім того, це одна зі складових п’ятої глобальної Цілі сталого розвитку – гендерної рівності. Водночас низка чинників сьогодні ще перешкоджають рівним економічним можливостям для жінок і чоловіків.
Уповноважений ВР із прав людини Дмитро Лубінець з нагоди Міжнародного дня рівної оплати праці у своєму Телеграм-каналі написав, що в Україні ґендерний розрив в оплаті праці становить 18,6%, цей показник є нижчим за світовий, але більшим, ніж в багатьох країнах ЄС.
«Вдосконалення трудового законодавства, подолання стереотипів роботодавців, підвищення рівня мотивації жінок - головні засади того, аби тенденція до скорочення ґендерного розриву в оплаті праці в Україні стала стійкою та незворотною», - заявив уповноважений ВР.
Лубінець зазначив, що основними причинами цього є систематична дискримінація та недооцінка праці жінок.
Як повідомлялося, 1 серпня у Мінекономіки поінформували, що за даними Держстату, у 2021 році жінки заробляли в середньому на 18,6% менше, ніж чоловіки, що на 7,4% більше порівняно з 2015 роком.
Кабінет Міністрів України взяв на себе зобов’язання до 2026 року скоротити гендерний розрив в оплаті праці жінок і чоловіків до 16 відсотків. Крім того, Уряд затвердив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року.
18 вересня 2023 року
Кабінет міністрів у минулу п’ятницю затвердив проєкт держбюджету на 2024 рік. Про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.
Головні цифри бюджету:
Доходи: 1,746 трлн грн (загальний фонд 1,54 трлн грн)
Витрати: 3,308 трлн грн (загальний фонд 3,1 трлн грн)
Дефіцит: 1,531 трлн грн.
Крім того, передбачено, що з 1 січня мінімальна зарплата в Україні зросте до 7100 гривень, а з 1 квітня - до 8000 гривень.
18 вересня 2023 року
Розпочалися слухання у Гаазі: Україна звинувачує РФ у злочині геноциду
Сьогодні в штаб-квартирі суду у Гаазі розпочалися слухання у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду і покарання за нього: Україна проти РФ». Слухання триватимуть до 27 вересня.
Росія, яка на попередніх слуханнях ігнорувала процес, цього разу вирішила надіслати делегацію юристів до Гааги, щоб захищатися від звинувачень. Інтереси РФ, крім фахівців МЗС та найнятих юристів, погодилися представляти юристи-науковці з Ірану, Китаю, Перу.
Україну, окрім фахівців МЗС, представлятимуть юристи компанії Covington&Burling та команда науковців-міжнародників, яка вже тривалий час відстоює інтереси України у Гаазі. Також до позову України проти РФ доєдналися 26 країн Євросоюзу, а також Великобританія, Норвегія, Канада, Австралія та Нова Зеландія, Ліхтенштейн.
Головною особливістю справи стане те, що у суді зустрінуться дві країни, які воюють між собою і при цьому не взаємодіють ні на політичному, ні на дипломатичному рівні. Крім того, з'ясовуватиметься нетипове питання, в яке втрутилися ще 32 держави.
Річ у тім, що держави, які беруть участь у конвенціях, мають право втручатися в розгляд, якщо вважають, що остаточне рішення суду може торкнутися їх інтересів, - пояснюють експерти Міжнародного суду ООН.
Однак це безпрецедентна кількість країн в історії: 34 члени ООН із 193, тобто майже 20 відсотків, беруть участь у процесі. Навіть зала суду для такого числа дійових осіб здається замалою.
Першою з країн, що втрутилися, 20 вересня виступить Німеччина.
Нагадаємо, що це друга справа, яку розглядає Міжнародний суд ООН за позовом України проти Росії. У червні 2023 року в Гаазі відбулися слухання по суті у першій справі. Вони були присвячені позову України проти Росії, поданому у зв'язку з ймовірним порушенням російською стороною двох міжнародних конвенцій - про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію будь-яких форм расової дискримінації.
За матеріалами ЗМІ