Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

15 січня 2025 року

Пропонується встановити норматив для працевлаштування ветеранів війни

15 02

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12398 «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на працю ветеранів війни».

Законопроєкт покликаний посилити співпрацю бізнесу та держави у контексті працевлаштування ветеранів війни, сприяти створенню робочих місць, гарантованих саме ветеранам, розширити перелік сфер їх залученості, зруйнувати стереотип про вичерпний перелік посад, на які готові наймати колишніх військових, а також сприяти їх інтеграції до усіх сфер економічної діяльності країни.

Законом передбачається забезпечення права ветеранів війни на працю шляхом встановлення нормативу для працевлаштування ветеранів війни у кількості 1 особа для підприємств з чисельністю від 8 до 25 осіб, та 4% робочих місць для підприємств з чисельністю 25 і більше штатних працівників облікового складу для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Проєктом акта пропонується внести зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», доповнивши його розділом III-2. Працевлаштування ветеранів війни, а також зміни до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», зокрема у статті 17, 18 та 19.

У разі прийняття закон набуде чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 2 розділу «ІІ. Прикінцеві положення», який набирає чинності з дня опублікування цього Закону.

За матеріалами сайту hrliga.com

15 січня 2025 року

Доходи більшості великих українських компаній у 2024 році зросли

15 03

За даними YouControl, за перше півріччя топ 100 підприємств отримали 2,07 трлн грн чистого доходу та 129 млрд грн чистого прибутку. При цьому сукупний дохід топ 50 зріс на 262 млрд грн (+20%) порівняно з аналогічним періодом у 2023-му.

Дані не включають представників фінсектору, оскільки вони мають окрему систему звітності та іншу структуру доходів.

Найбільші доходи за консолідованим підсумком підприємств демонструє Metinvest. Окремі підприємства холдингу входять у топ 20 та топ 100.

Наступні місця посіли «АТБ-Маркет», «Д.Трейдінг», «Нафтогаз України», «Енергоатом» і «Нафтогаз Трейдінг».

До сотні увійшли переважно компанії з енергетики, агропромисловості та гірничо-металургійного комплексу — по 15-16 представників з кожної галузі.

Топ 5 серед приватних бізнес-структур: Metinvest, ДТЕК, АТБ, МХП і Fozzy Group (за розміром консолідованих доходів учасників).

Галузевими лідерами є енергетика, нафтогаз і ритейл, які разом заробили 1 трлн грн (половину доходів топ 100).

Серед 10 лідерів — 7 державних компаній. У топ 100 їх 16, переважно з нафтогазової та енергетичної галузей. За півріччя вони заробили 606,8 млрд грн (29% загального доходу).

80 компаній зі 100 уникнули збитків, але рівень прибутковості загалом залишається низьким.

Суттєві прибутки фіксують лише державні компанії з нафтогазової галузі. Серед приватних компаній прибутки збільшили «Кернел-Трейд», «АТБ-Маркет» і «Сантрейд».

20 компаній із 100 залишаються збитковими.

Докладніше

За матеріалами facebook.com/youcontrol.com.ua

15 січня 2025 року

Інфляція у грудні пришвидшилась до 12% - НБУ

15 04

У грудні 2024 року інфляція пришвидшилась до 12,0% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 1,4%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

«Фактична споживча інфляція в грудні 2024 року була вище прогнозу НБУ, опублікованого в Інфляційному звіті за жовтень 2024 року», - йдеться у повідомленні.

Серед основних причин вказано різке подорожчання продуктів харчування через низькі врожаї, а також посилення фундаментального цінового тиску через підвищення витрат бізнесу на енергозабезпечення та оплату праці. Не менш важливим фактором стало послаблення обмінного курсу гривні.

Очікується, що у перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив вищезазначених тимчасових та фундаментальних чинників.

Водночас НБУ прогнозує, що інфляція повернеться на траєкторію стійкого зниження у другій половині 2025 року й прямуватиме до цілі НБУ – 5% на належному горизонті політики.

За матеріалами сайту unn.ua

14 січня 2025 року

Покровськ на межі: чому Захід повинен діяти швидше, щоб зупинити російську агресію

14 04

Кристофер Форд (Велика Британія), організатор кампанії «Солідарність із Україною», автор численних статтей і книжок, у яких висвітлює історію українського робітничого руху, наприкінці минулого року приїзжав в Україну, з волонтерською місією відвідав Покровськ і на власні очі побачив стійкість місцевих мешканців, які щодня протистоять жахам війни, живуть і працюють під постійними обстрілами російського агресора.

Свої враження від побаченого і думки щодо важливості подальшої допомоги Україні з боку Европи він виклав у своїй статті, яка була опублікована в британській газеті «The New European».

Особливу увагу в публікації приділено критиці британського уряду за недостатню військову допомогу Україні. У статті наголошується, що багато військової техніки Великобританія продає замість того, щоб передати її на фронт. Також підкреслено, що зволікання із постачанням зброї послаблює позиції України у війні.

Автор закликає уряд змінити підхід і діяти швидко, аби уникнути катастрофічних наслідків, зокрема втрати Покровська. Він також проводить паралелі з історією, зазначаючи, що перемога можлива лише за умов рішучої та своєчасної підтримки.

Докладніше

13 січня 2025 року

Різниця у понад 1000%: як відрізняються мінімальні зарплати України та ЄС

13 03

Україна продовжує суттєво відставати від країн Європейського Союзу за рівнем мінімальної заробітної плати. Згідно з останніми даними, український показник у 181,65 євро є найнижчим серед усіх європейських держав, де встановлено законодавчий мінімум оплати праці.

Відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» мінімальна заробітна плата залишиться на рівні квітня 2024 року – 8000 гривень, з погодинною ставкою 48 гривень. Більше того, згідно з бюджетною декларацією, цей показник планують заморозити до 2027 року.

Ситуація ускладнюється тим, що через податкові відрахування реальна сума, яку отримують працівники «на руки», зменшиться з 6440 до 6160 гривень у 2025 році.

Порівняння з країнами ЄС демонструє разючий контраст. Навіть у Болгарії, де встановлено найнижчу мінімальну зарплату серед країн ЄС, працівники отримують 477,04 євро, що у 2,5 рази перевищує український показник.

Найвищий рівень мінімальної зарплати зафіксовано в Люксембурзі – 2570,93 євро, що еквівалентно більш ніж 14 українським мінімальним зарплатам.

9 січня 2025 року

Як змінювалася мінімальна зарплата в Україні за останні 10 років - статистика

09 02

Згідно з Державним бюджетом України на 2025 рік, мінімальна заробітна плата встановлена на рівні 8 000 грн на місяць. Цей показник залишиться незмінним протягом усього року. Розмір багатьох соціальних виплат (наприклад, допомоги з безробіття, декретних) розраховується від мінімальної зарплати. Її розмір впливає на розрахунок податків та зборів.

Журналісти Факти ICTV проаналізували, як змінювалася мінімальна зарплата в Україні за останнє десятиліття. Найбільш помітне зростання відбулося у 2016-2017 роках, коли її розмір збільшився вдвічі – з 1 600 до 3 200 гривень. Ще одним значним стрибком стало підвищення у 2021 році, коли мінімалка зросла на 20%.

8 січня 2025 року

Інфляція в Україні у листопаді 2024 року пришвидшилася до 11,2%

08 02

В Україні споживча інфляція стрімко пришвидшилася до 11,2% р./р. у листопаді та перевищила траєкторію прогнозу, опублікованого в інфляційному звіті за жовтень 2024 року.

Про це йдеться в макроекономічному та монетарному огляді Нацбанку.

Основним чинником зростання цін залишалася продовольча інфляція. Тривало й пришвидшення адміністративної інфляції. За оцінками НБУ, інфляція й надалі зростала в грудні.

При цьому фундаментальний інфляційний тиск також посилився. Базова інфляція зросла до 9,3% р./р. у листопаді внаслідок швидкого подорожчання оброблених продуктів харчування, подальшого зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни.

«З огляду на досягнення фактичною інфляцією двознакового рівня увага населення до інфляційних процесів підвищилася, а інфляційні очікування домогосподарств у грудні суттєво погіршилися», – йдеться в огляді.

За матеріалами сайту minprom.ua

8 січня 2025 року

Прожитковий мінімум-2025

08 03

З 1 січня почав діяти Закон України Про Державний бюджет України на 2025 рік. Згідно з ним, у цьому році не заплановано збільшення прожиткового мінімуму. Отже, прожитковий мінімум для працездатних громадян залишиться на рівні 3028 грн.

Інші показники прожиткового мінімуму на 2025 рік:

- загальний показник прожиткового мінімуму — 2920 грн;

- розмір прожиткового мінімуму на осіб, які втратили працездатність — 2361 грн;

- розмір прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років — 2563 грн;

- розмір прожиткового мінімуму на дітей віком від 6 до 18 років — 3196 грн.

У 2025 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становитиме:

- для працездатних осіб — 60%;

- для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю — 100%;

- для дітей — 145% відповідного прожиткового мінімуму.

Решта важливих показників на 2025 рік:

- мінімальна заробітна плата — 8000 грн;

- мінімальний розмір допомоги по безробіттю — 1500 грн, максимальний — 8000 грн;

- мінімальний розмір ЄСВ — 1760 грн/міс, максимальний — 35 200 грн/міс;

- мінімальний розмір пенсії за віком — 2725 грн, максимальний — 23 610 грн.

Зазначимо, що мінімальну зарплату та прожитковий мінімум планують заморозити до 2027 року.

За матеріалами сайту biz.nv.ua

8 січня 2025 року

У 2024 році товарообіг України склав $112,3 млрд

08 04

Протягом 2024 року в Україну імпортували товарів на суму $70,7 млрд, а експортували – на $41,6 млрд. Загалом товарообіг зріс на 13% у порівнянні з 2023 роком, коли він складав $99,4 млрд.

При цьому оподаткований імпорт склав $57,4 млрд, що становить 81% загальних обсягів імпортованих товарів.

Податкове навантаження на 1 кг оподаткованого імпорту у 2024 році склало 0,51 дол/кг, що на 5% більше, ніж у 2023 році.

Країни, з яких найбільше імпортували товарів до України: Китай — $14,4 млрд, Польща — $7 млрд і Німеччина — $5,4 млрд.

Експортували з України найбільше до Польщі — на $4,7 млрд, Іспанії — на $2,9 млрд, Німеччини — на $2,8 млрд.

У загальних обсягах ввезених у 2024 році товарів 65% склали такі категорії товарів:

- машини, устаткування та транспорт — $25 млрд. При митному оформленні зазначених товарів до бюджету сплачено 172,3 млрд грн, що складає 29% надходжень митних платежів;

- продукція хімічної промисловості — $11,7 млрд. При митному оформленні зазначених товарів до бюджету сплачено 87,7 млрд грн, що складає 15% надходжень митних платежів;

- паливно-енергетичні — $8,9 млрд. При митному оформленні зазначених товарів до бюджету сплачено 157,6 млрд грн, що складає 27% надходжень митних платежів.

До трійки найбільш експортованих з України товарів увійшли:

- продовольчі товари — $24,6 млрд

- метали та вироби з них — $4,4 млрд

- машини, устаткування та транспорт — $3,5 млрд

За 2024 рік при митному оформленні експорту товарів, на які встановлене вивізне мито, до бюджету сплачено 311,3 млн грн.

За матеріалами сайту customs.gov.ua

7 січня 2025 року

Зарплати зростають високими темпами через дефіцит кадрів — НБУ

07 001

В Україні продовжують зростати зарплати високими темпами через дефіцит працівників. Про це повідомляє НБУ у Макроекономічному та монетарному огляді за січень 2025 року.

За даними Державної служби статистики України (ДССУ), у ІІІ кварталі 2024 року номінальні зарплати зросли на 22.3% р/р, а реальні – на 14.2% р/р.

У більшості видів економічної діяльності (за винятком освіти та мистецтва), реальні зарплати вищі, ніж у ІІІ кварталі 2021 року (до повномасштабного вторгнення).

Згідно з непрямими показниками, зростання зарплат тривало і в IV кварталі 2024 року.

Кількість нових вакансій та резюме у грудні зменшилась у порівнянні з попередніми місяцями. Це було викликано традиційним сезонним спадом активності ринку праці. Однак у річному вимірі обсяги вакансій та резюме зросли, що свідчить про подальше пожвавлення ринку.

Незважаючи на незначне збільшення пропозиції робочої сили, дефіцит кадрів залишається суттєвим та обмежує діяльність багатьох підприємств. Особливо це стосується секторів економіки, які потребують висококваліфікованих працівників.

За матеріалами сайту ukrrudprom.com

  • MEFM100x100jpeg
  • atom60
  • fmu60
  • fprk
  • fpu100x100
  • frgu60
  • histadru2t
  • industri-all100x100
  • logo-prupu100x100
  • logo-sm100x100
  • logo_fometaux
  • mtwtu60
  • ptgmprk
  • turkmetall100x100