6 вересня 2024 року
Зростання ВВП України в липні прискорилося
Зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України в липні 2024 року порівняно з липнем минулого року становило приблизно 2,7%, що краще за червневий показник 1,1%, але гірше за травневий та квітневий - 3,7% та 4,3% відповідно, таку попередню оцінку Мінекономіки оприлюднила перша віцепрем'єрка-міністерка економіки Юлія Свириденко.
«Економіка України продовжує демонструвати стійкість. Сумарно за січень-липень цього року маємо зростання на рівні 4,0%», - написала вона в соцмережі X у четвер.
Свириденко зазначила, що прискоренню зростання в липні сприяв ранній початок збирання врожаю в сільському господарстві та стабільна робота морського коридору.
За оцінками Мінекономки, у першому півріччі 2024 року економіка України зросла на 4,1%, що нижче за 4,3% за підсумками чотирьох місяців і 4,5% - за підсумками п'яти. Основним чинником уповільнення економічного зростання в червні вона називала дефіцит електроенергії.
Як повідомлялося, Нацбанк України наприкінці липня поліпшив прогноз зростання ВВП на цей рік із 3% до 3,7%, при цьому НБУ очікує його уповільнення в третьому кварталі до 3,1% і в четвертому до 2,3%. На наступний рік НБУ погіршив прогноз з 5,3% до 4,1%.
Уряд під час затвердження проєкту держбюджету до другого читання на початку листопада 2023 року спрогнозував зростання економіки цьогоріч на 4,6%, проте в травні в Мінфіні повідомили про його погіршення до 3,5%, а Свириденко в середині червня в Берліні заявила, що прогноз погіршено до менш ніж 4%.
За оцінками Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД), зростання реального ВВП України в липні 2024 року прискорилося до 4,4% із 3,1% у червні та 3,5% у травні через більш швидке, ніж торік, збирання врожаю.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) за підсумками четвертого перегляду програми розширеного фінансування EFF наприкінці червня погіршив прогноз зростання ВВП України на цей рік із 3-4% до 2,5-3,5%.
За матеріалами сайту interfax.com.ua
29 серпня 2024 року
Інформація Мінсоцполітики щодо фактичного розміру прожиткового мінімуму
Міністерство соціальної політики України на виконання вимог Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні подало інформацію щодо фактичного розміру прожиткового мінімуму у цінах липня 2024 року у розрахунку на місяць на одну особу, а також для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення.
Розрахунки прожиткового мінімуму
За матеріалами сайту fpsu.org.ua
28 серпня 2024 року
Здолати кадровий голод допоможуть ВПО та вимушені мігранти - дослідження
У дослідженні аналітичного центру EasyBusiness йдеться про те, що у жовтні 2023 року 55% роботодавців відчували нестачу кадрів, а вже у квітні 2024-го показник зріс до 74%. Серед причин погіршення ситуації - мобілізація, відтік працездатного населення за кордон, розширення оборонних індустрій та поступове відновлення економіки.
Щоб забезпечити стабільне економічне зростання на рівні 7% щорічно, до 2032 року Україні необхідно залучити на ринок праці від 3,1 млн до 4,5 млн осіб нової робочої сили, а за деякими даними - 8,6 млн.
Згідно з висновками дослідження, потрібно звернути увагу на людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і мігрантів.
Читати повністю
28 серпня 2024 року
Мінфін суттєво знизив очікування надходжень від урядового пакету збільшення податків
Міністерство фінансів знизило очікування надходжень від законопроєкту №11416-д про підвищення податків зі 125 млрд грн до 57,5 млрд.
Про це повідомив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної діяльності Данило Гетманцев.
Згідно з документом, який він оприлюднив, на 2025 рік очікування надходжень у результаті ухвалення законопроєкту також знизилися: із 350 млрд грн до 136,2 млрд грн.
27 серпня 2024 року
Прем'єр-міністр назвав кількість робочих місць, яка потрібна для виживання України
З початком повномасштабного вторгнення Україна втратила 3,5 мільйона робочих місць. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі «Україна 2024. Незалежність».
«Ми фактично втратили в 2022 році 30 відсотків нашої економіки, нашого ВВП. Сьогодні, для того, щоб підтримувати наших військових, ми маємо мати не менше 10 мільйон робочих місць», – заявив державний діяч.
За словами прем'єр-міністра, зараз в Україні офіційно можна бачити менше 8 мільйонів робочих місць.
«Ми розуміємо, що в економіці є цілий ряд професій, робочих місць, які працюють в тіні і не сплачують офіційно податки, які сьогодні критично потрібні нашому бюджету, нашим збройним силам», – зазначив Шмигаль.
Прем'єр додав, що підтримує принцип «Воюй або працюй», який передбачає низку заходів, що повинні вивести ринок праці із тіні. Цей принцип також покликаний збільшити кількість робочих місць і підвищити середні зарплати в різних галузях.
Однією з головних задач на даний момент Шмигаль вважає повернення людей з-за кордону, щоб вони могли працювати і сплачувати податки в Україні. Від цього залежить здатність України захищатись від агресії.
За матеріалами сайту unian.ua
26 серпня 2024 року
Державною службою України з питань праці на підставі Положення про Держпраці, затвердженого КМУ, розпочата інформаційна кампанія: «Виходь на світло!».
Вона спрямована на поширення інформації про ризики і наслідки незадекларованої праці та переваги легального працевлаштування в умовах воєнного стану.
Сплата податків в умовах повномасштабної війни є важливою як ніколи, - наголошує Держпраці. Внаслідок використання незадекларованої праці бюджет України щороку втрачає мільярди гривень через несплату податків та внесків із заробітної плати.
Головною метою кампанії є попередження або усунення порушень законодавства про працю при оформленні трудових відносин шляхом інформування обох сторін трудових відносин про взаємні права і обов’язки, про переваги легального працевлаштування, а також про наслідки не задекларованої праці.
Візуальні матеріали кампанії розміщені за посиланням: http://surl.li/dcvhfj
За матеріалами сайту fpsu.org.ua
26 серпня 2024 року
В Україні прискорились темпи промислової інфляції
Індекс цін виробників промислової продукції у липні становив 8,8%, цей же показник рік до року зріс до 33,3%, такі дані оприлюднила Державна служба статистики.
Згідно з даними Держстату, у липні індекс цін виробників промислової продукції (показник середнього рівня зміни відпускних оптових цін на сировину, матеріали та товари проміжного споживання) склав 8,8%. У першу чергу це зумовлено зростанням цін на постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря на 16,9%.
У річному вимірі зростання індексу цін виробників прискорилося до 33,3%. Місяць тому цей показник дорівнював 26,7%.
За матеріалами сайту ukrstat.gov.ua
23 серпня 2024 року
Середня зарплата українців за рік зросла на 2,8 тисяч гривень: дані ПФУ
Пенсійний фонд України затвердив показник середньої заробітної плати за другий квартал 2024 року, який обліковується для розрахунку пенсії.
За даними ПФУ, в червні 2024 року в порівнянні з червнем 2023 року середня зарплата зросла на 17,5% (на 2 794,25 гривень). Офіційний рівень інфляції за рік становив 4,8%.
Слід зазначити, що дані ПФУ про зарплату для пенсії відрізняється від інформації Держстату про середню зарплату штатних працівників. За даними Держстату, середня зарплата в першому кварталі становила 18 903 гривень. Держстат поки не оприлюднив дані та за другий квартал 2024 року.
Міністерство економіки змінило очікування щодо зростання заробітних плат у 2024 році. Очікується, що середньомісячна зарплата працівників (брутто) становитиме 20 581 гривень, а скоригована на інфляцію зросте 12,0%. Раніше прогнозувалася середня зарплата 21 809 гривень, але зростання реальної зарплати лише на 8,5% через вищу інфляцію.
23 серпня 2024 року
Як змінилося фінансове становище українців за час повномасштабного вторгнення
За даними соцопитування Центру Разумкова, за рік до великої війни у 2021 році понад 35% українців вважали рівень свого добробуту поганим, 47% оцінювали його як середній, і лише 13,9% називали його гарним.
У 2022 році дещо збільшилася кількість тих, хто оцінював своє фінансове становище в межах бідності, а задоволених своїм добробутом було лише 9,6% громадян.
У 2023 році майже половина українців назвали свій добробут «не добрим і не поганим». Таких було 49,7%. Бідними себе вважали 34% опитаних, а задоволених своїми доходами були 12%.
У 2024 року тенденція збереглася на рівні попереднього року (кожен третій вважав себе бідним), тих, кого свій дохід задовольняє, наразі вже 14%.
У 2021 році 9% опитаних заявили про те, що їм не вистачає грошей навіть на їжу. У 2022 році їхня кількість зросла до 13%, а у 2023-му до 14%. Цього року на брак коштів на харчування поскаржилися 12,9% опитуваних.
Сім'ям, яким вистачає грошей на продукти та купівлю недорогих речей, було понад 30% у 2021, 2022 та 2024 роках. У 2023 році до цієї категорії себе віднесли 42% опитаних.
22 серпня 2024 року
Підвищення податків підвищить готовність продовжити підтримку України - голова місії МВФ
Підтримку міжнародних донорів, реструктуризацію комерційного боргу і підвищення податків варто розглядати як єдиний пакет для ліквідації дефіциту фінансування України, вважає глава місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україні Гевін Грей.
«Прогрес в ухваленні податкового пакета вплине на готовність донорів продовжувати підтримувати Україну», - сказав він під час дискусії про дефіцит держбюджету, організованій Центром економічної стратегії (ЦЕС).
Грей зазначив, що всі ці три елементи єдиного пакета націлені на результат - ефективно ліквідувати дефіцит фінансування.
«Не варто думати, що це незалежні елементи, вони взаємопов'язані», - вважає глава місії.
За словами Грея, готовність міжнародних партнерів України із затвердженням анонсованого урядом податкового пакета до продовження підтримки буде вищою, оскільки це буде для них свідченням старань держави набути більшої самодостатності та незалежності від зовнішньої допомоги з огляду на значні видатки в середньостроковій перспективі.