13 листопада 2023 року
Галузева гірничо-металургійна профспілка «Казпрофметал» звернулася до президента Казахстану Касим-Жомарта Токаєва. Профспілка висловила невдоволення запропонованим Міністерством праці та соціального захисту населення механізмом соціальної підтримки працюючих у шкідливих умовах, які раніше виходять на пенсію.
«Зустрічі міністра з великими трудовими колективами дозволили нам чітко зрозуміти, що запропонований механізм соціальної підтримки не відповідає інтересам цієї категорії працівників і не гарантує соціальні виплати для всіх. Замість обговорення реальної ситуації із зацікавленими особами був односторонній виклад абсолютно неприйнятних пропозицій Мінпраці. профспілкового активу з'явилися суттєві розбіжності з уповноваженим держорганом у формулюванні смислів та параметрів запропонованого законопроекту», – йдеться у зверненні.
Мінпраці запропонувало обчислювати зазначені спецвиплати за таким механізмом: 1,5 прожиткового мінімуму (ПМ) – з республіканського бюджету, по 1 ПМ від роботодавця та страхових компаній та накопичення самого працівника в ЄНПФ за рахунок обов'язкових пенсійних та обов'язкових професійних пенсійних внесків (ОППВ). На думку міністерства, у середньому розмір виплати становитиме 200 тисяч тенге.
«Нескладні підрахунки показують, що суми спецвиплат у зв'язку з раннім виходом на пенсію виявляться меншими за 200 тисяч тенге. ОППЗ для зайнятих в особливих умовах праці з 2014 року відраховувалися в розмірі 5% від доходу працівника, і накопичена сума становить від 700 тисяч до 1,2 млн тенге. Збільшення ОППВ від роботодавців за цей період не спостерігалося», – звернули увагу у профспілці.
У зверненні вказується, що багато робітників з того часу були змушені перейти на більш легку роботу або закінчити трудову діяльність.
«Отже ця група людей стає заручником тривалого процесу вдосконалення пенсійної системи і несправедливо виключається із запропонованих заходів соцпідтримки з боку держави. До того ж у 2022 році багато працівників галузі скористалися акцією щодо покращення житлових умов за рахунок пенсійних накопичень, з чого випливає, що для забезпечення нормального рівня соціальних виплат фінансових можливостей буде явно недостатньо», – наголосили у профспілці.
На її думку, працюючі у шкідливих умовах мають право розраховувати на соцвиплату 300-400 тисяч тенге на місяць зі щорічною індексацією на рівень інфляції. Тільки така соцвиплата набуває характеру компенсації за заподіяну шкоду здоров'ю.
«Законопроект необхідно доопрацювати з огляду на думку представників профспілок гірничо-металургійної галузі», – наголосили у профспілці.
За матеріалами сайту informburo.kz