29 березня 2023 року
Прем'єр-міністр Франції погодилася на переговори з лідерами профспілки
Після десятого дня загальнонаціональних протестів прем’єр-міністр Франції погодилася на переговори з лідерами профспілок. Згода настала після того, як 8 основних профспілок запропонували президенту Франції «поставити на паузу» плани щодо запровадження пенсійної реформи.
Сотні тисяч людей взяли участь у вівторок у страйках і протестах по всій Франції майже через два тижні після того, як президент Франції Еммануель Макрон «проштовхнув» непопулярну пенсійну реформу через парламент. За оцінками уряду, в демонстраціях взяли участь 740 тис. осіб, профспілки називають цифру 2 мільйони, що значно менше, ніж зібрала загальнонаціональна акція протесту минулого четверга. Повідомлялося також про значно меншу кількість запеклих зіткнень.
Прем'єр-міністр Елізабет Борн використала статтю 49.3, відому як «ядерний варіант», щоб провести пенсійну реформу через парламент без голосування 16 березня, що викликало загальний гнів. Через кілька днів уряд ледве пережив два вотуми недовіри.
Одною із найсуперечливіших у цій реформі стала пропозиція щодо підвищення пенсійного віку з 62 до 64 років.
Глава Французької демократичної конфедерації праці (CFDT) Лоран Бергер закликав президента Макрона продемонструвати «жест доброї волі», щоб заспокоїти ситуацію в країні та «зробити паузу» у протистоянні, щоб не довести країну до кризи. Його підтримав Філіп Мартінес – голова Загальної конфедерації праці (CGT) найбільшої французької профспілки. Обидва лідери запропонували Макрону призначити посередників у конфлікті.
Президент Франції Еммануель Макрон наполягає на тому, що запропоновані зміни необхідні для реформування пенсійної системи, що вмирає, проте деякі урядові експерти кажуть, що система знаходиться в відносно хорошому стані і, ймовірно, повернеться до збалансованого бюджету навіть без реформ.
Макрон, який у ході обох своїх президентських кампаній обіцяв провести реформу пенсійної системи, каже, що цей крок є необхідним для підтримки фінансового балансу країни. Профспілки та опозиційні партії кажуть, що й інші способи зробити це. В останні дні було здійснено деякі спроби переговорів між профспілковими лідерами та урядом, які зазнали невдачі. Хоча уряд відхилив заклики профспілок до «посередництва» у пенсійній реформі, прем'єр-міністр Елізабет Борн має намір провести переговори з представниками профспілок наступного тижня. Профспілки закликали провести одинадцятий день загальнонаціональних страйків 6 квітня.
За матеріалами сайту france24.com