Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

30 вересня 2022 року

Президія ФПУ. Профспілки ефективно вирішують проблеми спілчан в умовах війни

30 02

Починаючи роботу Президії Федерації профспілок України 29 вересня, Голова ФПУ Г.Осовий зазначив, що сьогодні у фокусі уваги профспілок як і усього суспільства є супротив українського народу російській збройній агресії на передовій і в тилу на економічному фронті. Маємо позитивні новини, яким радіємо, - тому, що крок за кроком ЗСУ звільняє українські території, зокрема, на Харківщині та півдні нашої країни, доброю звісткою стало повернення з полону наших «азовців», але є і сумні події – загибель захисників, серед яких є і наші спілчани. Їх пам'ять члени Президії ФПУ вшанували хвилиною мовчання.

Основним питанням, яке розглянула Президія, - визначення пріоритетних завдань ФПУ у протистоянні законодавчим ініціативам влади, що звужують права працівників та профспілок в умовах воєнного стану.

У ході обговорення цього питання зазначалось, що з початком повномасштабного вторгнення на нашу землю РФ та введенням відповідно до ст.64 Конституції України і Закону України «Про правовий режим воєнного стану» обмежень конституційних прав і свобод людини, набули чинності закони, які суттєво звузили трудові права працівників і профспілок на період дії воєнного стану, в тому числі на проведення колективних дій і страйку.

Враховуюче це, представники профспілок активно працюють у робочих групах, утворених Комітетами ВРУ з підготовки законопроектів, що вже продемонструвало їх спроможність у досягненні компромісних рішень при реформуванні законодавства про працю, а також відкрило можливості привернути увагу суспільства і влади до існуючих проблем на ринку праці. Як результат - до норм низки законопроектів було внесено зміни, які значно нівелювали звуження трудових прав працівників, а в окремих випадках посилювали захист цих прав.

ФПУ у протидії звуженню прав працівників отримали підтримку своїх закордонних партнерів, а саме – від МКП, європейських профоб’єднань на адресу української влади були направлені звернення із закликами не голосувати за антитрудові законопроекти. Керівники СПО об’єднань профспілок консолідовано звернулись до Президента України В.Зеленського стосовно застосування право вето до законопроекту № 5371 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність». Також ФПУ разом зі своїми партнерами з КВПУ звернулись до МОП з метою оцінки згаданого законопроекту на відповідність нормам і стандартам міжнародного права.

До законів, прийнятих з метою регулювання трудових відносини в умовах воєнного стану, фахівцями ФПУ було оперативно підготовлено відповідні коментарі та рекомендації щодо їх застосування, проведено вебінари з представниками всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань. Звернення та запитання членів профспілок до ФПУ щодо практики застосування норм зазначених законів свідчать про необхідність доведення наших рекомендацій до всіх первинних профспілкових організацій.

Президія визначила одним з пріоритетних завдань для членських організації ФПУ – продовження співпраці та встановлення нових робочих зв’язків з народними депутатами України, особливо з тими, чия політична позиція є близькою цілям профспілкового руху.

Ще одним пріоритетним завданням ФПУ в сфері правозахисної роботи визначено роботу над проектами Трудового кодексу України, Соціального кодексу України, законів «Про колективні угоди та договори» (реєстр. № 7628), «Про колективні трудові спори», «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», а також забезпечення максимального протистояння просуванню владою законопроектів, метою яких є подальша лібералізація трудових відносин, руйнація системи соціального захисту, в тому числі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Президія Федерації профспілок затвердила Звіт Штабу ФПУ з гуманітарної допомоги за період діяльності червень - вересень 2022 року та визначила завдання щодо продовження цієї роботи.

Зазначалось, що діяльність Штабу ФПУ у цей період зосереджувалася на допомозі членам профспілок, профспілковим організаціям, постраждалим внаслідок війни, надавалась підтримка суб’єктам господарювання, які приймають внутрішньо переміщених осіб, а також велась робота щодо залучення фінансових ресурсів міжнародних організацій на зазначені цілі.

Так, за рішенням Гумштабу ФПУ потерпілим членам профспілок надано фінансову допомогу на суму майже 4 млн. грн. Також надавалась гуманітарна допомога, зокрема продуктовими наборами, засобами індивідуальної гігієни, медикаментами тощо. Наразі на підтримку ВПО та членів профспілок вже спрямовано більше 70 млн. грн. Особливо було відзначено допомогу міжнародних партнерів ФПУ у цій роботі.

Виходячи з того, що згідно з регламентом Національної тристоронньої соціально-економічної ради та відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні» наступає черговість головування у НТСЕР профспілкової сторони. Президія ФПУ запропонувала СПО профспілок розглянути кандидатуру співголови НТСЕР Григорія Осового на посаду голови цього органу.

Президією обговорено питання щодо відзначення 7 жовтня - Всесвітнього дня дій за гідну працю. Запропоновано 6 жовтня за участі соціальних партнерів та міжнародних інституцій у м. Києві у Будинку спілок провести дискусійну платформу на тему: «Праця в умовах воєнного стану в України: поточна ситуація, виклики та загрози , шляхи вирішення».

Президією ухвалено постанови щодо організації всеобучу і просвіти у профспілках в умовах воєнного стану та діяльності Академії праці, соціальних відносин і туризму ФПУ і Інституту профспілкового руху АПСВТ.

Розглянуто питання та прийняті рішення щодо проведення передплати на газету «Профспілкові вісті» у 2023 році, про особливості організації оздоровлення та відпочинку дітей улітку 2022 року, про участь делегації ФПУ у 5-у Всесвітньому конгресі Міжнародної конфедерації профспілок, про ухвалення Заяви Президії ФПУ щодо переслідування профспілкових лідерів та ліквідацію незалежних профспілкових організацій Білорусі.

За матеріалами сайту fpsu.org.ua

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100