Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

8 грудня 2023 року

Інформація про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні у січні-листопаді 2023 року

08 03

Упродовж січня-листопада 2023 року Національна служба посередництва і примирення (далі - НСПП) сприяла вирішенню 143 колективних трудових спорів (конфліктів) (далі - КТС(К)) (3 - на національному, 4 - на галузевому, 3 - на територіальному, 133 - на виробничому рівнях), у яких взяли участь понад 1,6 млн працівників 7668 суб’єктів господарювання.

У зазначених спорах найманими працівниками було висунуто 319 вимог, з яких: 145 (45%) - щодо невиконання вимог законодавства про працю; 101 (32%) - щодо виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; 46 (14%) - щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 27 (9%) - щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.

8 грудня 2023 року

До міжнародного дня прав людини - профспілки України на захисті прав людини і у воєнний час

08 04

Щороку 10 грудня в усьому світі відзначатиметься Міжнародний день прав людини (Human Rights Day).

Сьогодні Україна, як і весь світ, зіштовхнулася із неповагою до прав людини. Агресія російської федерації проти України, численні терористичні акти та військові конфлікти по всьому світу свідчать про неспроможність як окремих держав, так і світової спільноти забезпечити на належному рівні захист прав людини і основоположних свобод.

З введенням режиму воєнного стану в Україні було обмежено низку громадянських прав і свобод українців. Ці обмеження зазнали і профспілки.

Однак, незважаючи на складність ситуації, профспілки залишаються авангардом правозахисних організацій продовжуючи здійснювати свою діяльність по захисту трудових прав членів профспілок та наданню постраждалим від війни гуманітарної допомоги.

7 грудня 2023 року

ФПУ на захисті персональних даних працюючих щодо членства у профспілках

07 03

Голова Федерації професійних спілок України Григорій Осовий на виконання постанови Президії ФПУ від 30.10.2023 № 20/12г «Про реагування ФПУ на захист персональних даних працюючих щодо членства у профспілках» направив листа до Омбудсмана, пана Дмитра Лубінця з прав людини з проханням вжити заходів парламентського контролю за додержанням органами Пенсійного фонду України законодавства про захист персональних даних при витребуванні у страхувальників подачі відомостей про участь застрахованих осіб в профспілкових організаціях.

Підставою для такого звернення стало не реагування Пенсійного Фонду України (всупереч попередньо досягнутих на спільній нараді його представників з керівництвом ФПУ та членських організацій домовленостей) на вимоги профспілок щодо вирішення проблемних питань застосування положень статті 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» , а саме:

1) відомості про членство осіб у профспілках не повинні містити додаткову (понад визначену Законом) інформацію про належність або неналежність до профспілок. Зокрема відомості про: найменування та ідентифікаційний код профспілку, строк перебування особи членом профспілки та сплату нею членських внесків тощо;

2) впорядкування подання відомостей щодо належності або неналежності осіб, які працюють, до професійних спілок має відбуватися виключно у визначений законом спосіб (тобто шляхом затвердження за встановленою процедурою відповідного нормативно-парового акту);

3) неправомірно надані органами Пенсійного фонду рекомендації з вказаного питання мають бути ним відкликані.

Лист до ПФУ додається

За матеріалами сайту fpsu.org.ua

7 грудня 2023 року

Голова ФПУ взяв участь у роботі Генасамблеї Загальноєвропейської регіональної ради МКП

07 05

Асамблея розглянула цілу низку актуальних питань, зокрема Звіт про діяльність Загальноєвропейської регіональної ради (ЗЄРР) Міжнародної конфедерації профспілок (МКП), схвалила політичний документ ЗЕРР на 2023- 2024 роки, а також Програму діяльності ЗЄРР на 2023-2027 рр.: «Разом на шляху до нового суспільного договору для Європи» , у підготовці та опрацьовані якої активну участь брала ФПУ.

У ній передбачена «підтримка українського суспільства і профспілок перед обличчям агресивної війни та незаконного вторгнення росії в Україну; сприяння залученню фондів солідарності для інституційної підтримки профспілок в Україні та відновлення профспілкової роботи на деокупованих територіях; вжиття заходів для забезпечення відновлення України, що ґрунтуються на соціальному діалозі, участі профспілок у відбудові на всіх етапах, дотриманні соціальних гарантій для гідної праці».

6 грудня 2023 року

Бюджет, оплата праці та соціальний захист населення: рішення органів влади

06 01

Департамент з питань бюджету та оплати праці ФПУ зібрав та проаналізував інформацію щодо рішень органів влади, які були прийняті останніми днями (на 06.12.2023р.), з питань соціально-економічного напрямку та захисту громадян.

Детальніше

6 грудня 2023 року

Маск vs профспілка. Данія заблокує порти для автомобілів Tesla

06 02

Акція протесту механіків сервісних центрів Tesla у Швеції з приводу відмови керівництва укладати колективний договір отримала міжнародну підтримку в ряді європейських країн.

Профспілка в Данії заявляє, що приєднується до страйкарів з IF Metall і припинить розвантаження та транспортування автомобілів Tesla до Швеції. Вони розпочнуть свої дії проти Tesla через два тижні після обов’язкового двотижневого періоду попередження.

Для виробника електромобілів це обернеться зривом постачання та фінансовими втратами, оскільки він не має змоги обійти блокаду через об’їзд до портів Данії.

Хвиля солідарності розгорнулась суттєва. Норвезькі докери теж заявили, що відмовляться розвантажувати автомобілі Tesla, які прямують до Швеції. Профспілка транспортників Фінляндії на нинішньому тижні планує визначити свої дії щодо ігнорування Tesla.

«Навіть якщо ви один із найбагатших у світі, ви не можете просто встановлювати свої власні правила. У нас є деякі угоди щодо ринку праці в Північному регіоні, і кожен має їх дотримуватися, якщо хочете вести тут бізнес. Тому зараз ми використовуємо інструменти, які у нас є, щоб забезпечити колективні договори та справедливі умови праці», — заявив голова Об’єднаної федерації профспілок Данії Джон Трюгве Толлефсен.

5 грудня 2023 року

Британський Конгрес тред-юніонів: ми не припинимо відстоювати право на страйк

05 02

«Кожен п'ятий працівник у Британії - 5,5 мільйона людей - ризикує втратити своє право на страйк внаслідок дії Закону про страйки.

Ці закони є нездійсненними, недемократичними і майже, напевно, порушують міжнародне право. Вони отруюватимуть трудові відносини та затягуватимуть суперечки. І вони нічого не зроблять, щоб виправити безлад, який цей уряд створив у наших школах, лікарнях та інших важливих державних службах.

Великобританія вже має одні з найбільш обмежувальних профспілкових законів в Європі. Тепер торі хочуть ще більше ускладнити людям боротьбу за справедливу оплату та умови праці.

Саме тому наступної суботи, 9 грудня 2023 р., ми проводимо наш спеціальний Конгрес» - йдеться у заяві Британського Конгресу тред-юніонів (The Trades Union Congress, TUC).

5 грудня 2023 року

Профспілка UAW намагається поповнити свої ряди

05 03

Профспілка працівників американського автопрому United Auto Workers (UAW) закликала вступити до нього персонал Tesla, Rivian, Bayerische Motoren Werke AG та інших компаній.

«Настав час для працівників автомобільної промисловості, що не входять до профспілок, приєднатися до UAW і досягти економічної справедливості у Toyota, Honda, Hyundai, Tesla, Nissan, BMW, Mercedes-Benz, Subaru, Volkswagen, Mazda, Rivian, Lucid, Volvo та інших компаніях» , – йдеться на сайті об'єднання.

Одну з «найпотужніших кампаній» з поповнення своїх рядів UAW проводить на заводі Toyota у Джорджтауні (штат Кентуккі), де зайнято близько 7,8 тис. працівників, пише MarketWatch з посиланням на заяву профспілки.

Раніше в листопаді UAW і «велика трійка» детройтських автовиробників (Ford, General Motors і Stellantis) затвердили чотирирічні колективні угоди, що передбачають підвищення оплати праці приблизно на 25%. Цьому передувало приблизно 1,5 місяці страйків.

Як стало відомо цього місяця, Toyota та Honda на тлі успіху UAW вирішили добровільно підвищити зарплати своїм працівникам – на 9% та 11% відповідно.

За матеріалами сайту uaw.org

4 грудня 2023 року

Про обчислення заробітку для призначення страхових виплат за соціальним страхуванням

04 01

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який діє із 19.07.2022 року, виключено норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу. Внаслідок того, що період, протягом якого працівник проходив військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, коли за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток, не виключався із розрахункового періоду під час обчислення середньоденної заробітної плати, а тому такому працівнику занижувався, зокрема, розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності, страхових виплат потерпілому на виробництві.

СПО об’єднань профспілок звертався до державних органів щодо необхідності врегулювання цієї проблеми.

Отже, починаючи з 07.06.2023 (з дня набрання чинності внесених змін), періоди військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період без збереження роботодавцем середньої заробітної плати, вважаються поважною причиною та виключаються із розрахунку страхових виплат (Постанова Кабінету Міністрів України від 02.06.2023 №561).

4 грудня 2023 року

Білорусь: у справі профспілкового лідера затримали близько 40 колишніх активістів Незалежної профспілки

04 03

У Полоцьку та Новополоцьку 1 грудня силовики затримали загалом близько 40 осіб у справі колишнього голови первинної профспілкової організації Білоруської Незалежної профспілки на ВАТ «Нафтан» Ольги Брітикової.

Більшість затриманих залякували кримінальними справами за профспілкову активність та фінансування протестів, але для них затримання і так може закінчитися звільненням без можливості працевлаштування.

О.Брітикову у 2020—2022 роках її неодноразово заарештовували. Минулого року вона провела у неволі майже 100 діб. Первинну профспілкову організацію якого вона очолювала, влада ліквідувала, як і всі інші незалежні об'єднання трудящих Білорусі.

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100