9 червня 2023 року
Колективні угоди та договори: вчимося укладати та вести соціальний діалог за новими правилами
8 червня 2023 року відбувся онлайн-захід, підготовлений відділом соціально-економічної роботи апарату ПМГУ, на тему «Закон України «Про колективні угоди та договори»: до чого готуватися профспілкам», яким започатковано навчання керівників та профактиву Профспілки з питань колдоговірного регулювання у повоєнних умовах.
У заході брали участь: Богдан Оверковський, заступник голови ПМГУ - модератор заходу; спікери заходу - Ірина Орловська, керівник управління соціального діалогу та колективно-договірного регулювання апарату ФПУ, Валентина Броннікова – провідний експерт з регулювання соціально-трудових відносин; керівники та фахівці територіальних і первинних організацій Профспілки, що займаються проблемами підготовки та ведення колективних переговорів.
Учасники з інтересом прослухали змістовний огляд нового Закону І.Орловської, розглянули законодавчі новели та питання, що стосуються:
- ключових переваг Закону, якими є:
• закріплення принципу покращення становища працівника на кожному з рівнів колективно-договірного регулювання
• унеможливлення укладення трудових договорів, що знижують рівень трудових гарантій працівників
• закріплення пріоритетного права профспілок на ведення колективних переговорів
• збереження та розширення існуючої мережі рівнів колективних договорів
• розширення орієнтовного змісту колективних договорів
• запровадження норми щодо обов’язкового включення до колективного договору положень, які законодавством або угодами вищого рівня віднесені до сфери колективно-договірного регулювання
• запровадження можливості укладати колдоговори для профспілок, які не мають репрезентативних партнерських організацій роботодавців тощо;
- новел Закону;
- його обов’язкових положень;
- дії колективного договору;
- механізму створення спільного представницького органу, застосування якого є для профспілок актуальним і досить непростим;
- приєднання до сторони працівників колективного договору;
- поширення дії галузевої угоди;
та інших проблем колективно-договірного регулювання.
В процесі обговорення викладеного відбулася цікава дискусія, яка торкнулася механізмів реалізації положень Закону, в якій учасники заходу взяли активну участь.
Закон України «Про колективні угоди та договори» набере чинності через шість місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану. До нього прикута увага Профспілки, в якої є великий практичний досвід ведення соціального діалогу з роботодавцями ГМК України. До роботи в нових умовах треба готуватися вчасно та ретельно. Адже від цього залежить рівень підготовки представників ПМГУ до укладення колективних договорів підприємств ГМК та ефективний захист трудових і соціально-економічних прав металургів і гірників – членів Профспілки.