Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

17 травня 2023 року

Про роль професійних спілок у розробленні професійних стандартів від Національного агентства кваліфікацій

17 02

16 травня 2023 року відбувся вебінар, організований Національним агентством кваліфікацій на тему: «Роль професійних спілок у розробленні професійних стандартів», яка сьогодні є актуальною як для роботодавців, так і для профспілок. Адже, як було зазначено на вебінарі, розроблення професійних стандартів відбувається швидкими темпами. На сьогодні цю роботу ведуть 66 розробників професійних стандартів, зареєстровано 212 заявок на розроблення проектів професійних стандартів або внесення змін до них, 277 нових професійних стандартів вже розроблено і затверджено.

Згідно з чинним законодавством профспілки впливають на процеси розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів на багатьох їх етапах. Виходячи з цього, на вебінарі голова Національного агентства кваліфікацій Юрій Баланюк, його заступник Людмила Акімова та члени агентства розглянули актуальні сьогодні питання сутності та призначення професійних стандартів як сукупності вимог до компетентностей працівників, алгоритму їх розроблення, вимог до їх структури та змісту.

Учасники вебінару від профспілок, зокрема заступник Голови ФПУ, Голова Профспілки будівельників Василь Андреєв, який приділив увагу питанню професійних стандартів в контексті соціального діалогу, поділились досвідом участі в розробленні професійних стандартів та виділили ключові аспекти, які потрібно враховувати при в цьому процесі.

Від ПМГУ у вебінарі взяли участь заступник голови Профспілки Богдан Оверковський, начальник відділу соціально-економічної роботи Ольга Гончарук, провідний експерт з регулювання соціально-трудових відносин Валентина Броннікова, спеціалісти Дніпропетровської, Криворізької та Запорізької організацій, керівники та спеціалісти первинних організацій ТОВ «МГЗ» та ПрАТ «КАМЕТ-СТАЛЬ».

Богдан Оверковський підняв питання, які відносяться до практичного аспекту розроблення і застосування професійних стандартів на підприємствах ГМК, зокрема неоднозначності трактування норм чинного порядку. І таких питань ми маємо чимало, враховуючи особливості технологічних процесів і постійно зростаючі вимоги до кваліфікації та навантаження працівників галузі, особливо після змін до трудового законодавства, якими визначено пріоритет застосування професійних стандартів над кваліфікаційними характеристиками при віднесенні виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів.

Нагадуємо, що відділом соціально-економічної роботи апарату ПМГУ вже раніше було розроблено та опубліковано на сайті Профспілки низку матеріалів щодо професійних стандартів, які доступні за посиланнями у цій публікації. Ми намагаємося «тримати руку на пульсі» щодо теми професійних стандартів, вчасно інформувати членів профспілки про зміни в законодавстві, надавати коментарі та рекомендації. Нам всім потрібно свідомо й відповідально підходити до опрацювання проектів професійних стандартів, оскільки ними визначаються вимоги до компетентностей, кваліфікацій та обов’язків працівників, які висуваються роботодавцями до професії і у тому числі впливають на рівень заробітної плати працівників.

 

 

Матеріали щодо професійних стандартів

 

1. Вимоги сучасних професійних стандартів, їх структура і зміст. Матеріали заходу «Роль професійних спілок у розробленні професійних стандартів» від Національного агентства кваліфікацій

2. Алгоритм розроблення професійних стандартів. Матеріали заходу «Роль професійних спілок у розробленні професійних стандартів» від Національного агентства кваліфікаційАлгоритм розроблення професійних стандартів. Матеріали заходу «Роль професійних спілок у розробленні професійних стандартів» від Національного агентства кваліфікацій

3. Права та завдання Профспілки щодо розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів

4. Прийнято Закон 2179-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій». Які зміни нас очікують?

5. Професійні стандарти в гірничо-металургійному комплексі

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100