Профспілка металургів і гірників України
facebook youtube

23 березня 2023 року

Працюють профспілкові експерти з охорони праці

23 01

Чому в нашій Профспілці з такою повагою ставляться до фахівців з охорони праці? Тому що ці люди день у день виконують дуже непросту і відповідальну роботу: відстоюють права постраждалих в процесі розслідування нещасних випадків на виробництві, ведуть діалог із роботодавцями з вимогою покращення умов праці, «відбивають» спроби влади розформувати законодавчо закріплені гарантії безпеки працівників…

Про конкретні аспекти вирішення перелічених, а також інших завдань, які стоять перед профспілковими експертами з охорони праці сьогодні, йшлося на спільному засіданні Постійної комісії ЦР ПМГУ з охорони праці та Технічної інспекції праці ПМГУ. У заході, що відбувся 21 березня в режимі онлайн, взяли участь члени комісії та інспекції з різних куточків країни. До них приєдналися представники Криворізької міської організації ПМГУ на чолі з її головою Анатолієм Макаренком і лідер нашої Профспілки Олександр Рябко.

Маючи на меті створити контекст для предметної розмови, О.Рябко розповів аудиторії про дії Центральної ради ПМГУ в умовах воєнного стану в країні. За його словами, досягати успіхів у працеохоронному напрямі роботи наразі складно. Галузь та всі, хто в ній працює, потерпають від російської військової агресії. Не додає оптимізму позиція окремих роботодавців, які у скрутній економічній ситуації намагаються зекономити на виробничій безпеці. Постійної пильності та великої принциповості потребують від профспілкових представників деякі сумнівні законодавчі ініціативи влади, що великою мірою стосуються саме сфери охорони праці. Але труднощами нас не налякати. Голова ПМГУ підкреслив: у важкі часи сьогодення збереження життя та здоров’я працівників, профілактика нещасних випадків та профзахворювань залишаються безсумнівними пріоритетами Профспілки.

З інформацією про підсумки роботи з питань охорони праці на підприємствах вітчизняного ГМК у 2022 році та завдання на 2023 рік виступив головний технічний інспектор праці ПМГУ Володимир Білик.

Проаналізувавши дані щодо травматизму за категоріями, наслідками, віком постраждалих, він зазначив, що попри низький рівень завантаження виробничих потужностей, показники травматизму та профзахворюваності в галузі залишаються досить високими. На жаль, до звичних працівникам факторів підвищеного ризику додалися ракетні, бомбові та артилерійські обстріли територій, відключення електроенергії та інші. У підсумку більше половини зафіксованих нещасних випадків зі смертельним наслідком сталися саме через війну. Крім того, В.Білик звернув увагу колег на те, що значною мірою зріс рівень травматизму серед молодих працівників із невеликим стажем роботи, що свідчить про недостатній контроль за проведенням навчань та інструктажів з охорони праці.

Великий блок обговорення в межах засідання присвятили діям ПМГУ із запобігання внесенню деструктивних змін до законодавчої бази з охорони праці. Про нормативні акти, опрацьовані профспілковими експертами у 2022 та 2023 роках, доповів провідний технічний інспектор праці ПМГУ Анатолій Тертишний.

За чітким переконанням всіх присутніх такі документи як «Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», «Типове Положення про навчання та перевірку знань з питань охорони праці» та їм подібні мусять бути орієнтовані в першу чергу на захист прав людей праці, а лише потім на спрощення організаційних процесів для роботодавців. А щодо низки законопроєктів – зокрема, «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», «Про внесення змін до деяких законів України щодо дерегуляції у сфері охорони праці шляхом зміни дозвільної системи на систему страхування працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки» – позиція ПМГУ взагалі однозначна: вони не мають права на життя у наявній редакції.

На додачу до зазначених тем учасники заходу обговорили кілька ініціатив, які отримають свою реалізацію вже найближчим часом. Серед них – проєкт Угоди про співпрацю ПМГУ та Держпраці, перспектива внесення в колективні договори підприємств норм стосовно психологічної допомоги працівникам, а також пропозиції Профспілки щодо засад проведення атестації робочих місць в умовах війни та у післявоєнний період.

 • MEFM100x100jpeg
 • atom60
 • fmu60
 • fprk
 • fpu100x100
 • frgu60
 • histadru2t
 • industri-all100x100
 • logo-prupu100x100
 • logo-sm100x100
 • logo_fometaux
 • mtwtu60
 • ptgmprk
 • turkmetall100x100