12 лютого 2024 року
Японський ринок праці: надія на ШІ та іммігрантів
На тлі загострення трудової кризи, Японія робить ставку на технології та імміграцію. Борючись з падінням народжуваності та старінням населення, влада Японії сподівається, що поєднання технологій та імміграції може певною мірою полегшити гостру нестачу робочої сили.
Першими секторами, які відчули нестачу робочих рук, були сестринська справа та догляд за людьми похилого віку. Незабаром проблема поширилася на будівельні компанії та підприємства по доставці, а потім на фірми таксі, лісозаготівельні компанії та оператори поїздів.
Тепер гостра нестача робочої сили в Японії поширилася на державний сектор: наприкінці січня Міністерство освіти звернулося до місцевої влади з проханням оцінити, скільки вчителів їм не вистачатиме, коли у квітні розпочнеться новий навчальний рік. Попередні прогнози були позитивними. Проведене у 2023 році дослідження показало, що 29 із 68 префектур країни вже відчувають на собі наслідки нестачі вчителів.
У 2023 році міністерство запустило проект вартістю 500 мільйонів ієн (3,1 млн євро), щоб залучити більше випускників університетів до викладацької професії, але аналітики кажуть, що місцевим органам влади, як і приватному сектору, буде складно заповнити вакансії молоддю, оскільки молоді будуть шукати більш високооплачувані посади у найпопулярніших містах.
Враховуючи, що населення Японії одночасно старіє і скорочується, дітей народжується дедалі менше, а люди похилого віку живуть довше завдяки сучасній медицині, довгострокові перспективи здаються похмурими.
Компаніям не вистачає персоналу, а їхні співробітники вимагають вищої заробітної плати, бо знають, що знайдуть іншу роботу, якщо покинуть роботодавця.
Одним із рішень було введення більш простих імміграційних правил, що дозволяють іноземним робітникам перекрити нестачу кадрів. У 2019 році було введено систему, що дозволяє обмеженій кількості кваліфікованих робітників у секторах, де найбільш гостро не вистачає персоналу, в'їжджати на 5 років, тоді як особам, віднесеним до категорії висококваліфікованих, було надано можливість влаштуватися в Японії на постійній основі.
Аналітики покладаються на сектор, де нація перевершує інші – передові технології. Японія в цій галузі залишається світовим лідером, автоматизація, робототехніка та штучний інтелект дозволять як скоротити потребу у робочій силі, так і урізати витрати компаній на заробітну плату.
За матеріалами сайту dwworld.org