6 лютого 2024 року
Німеччина: 4-денний робочий тиждень через нестачу робочої сили
З 1 лютого 45 компаній у Німеччині тестують укорочений робочий тиждень.
Як повідомляє портал DW, нова програма триватиме півроку і має відповісти на запитання, чи може 4-денний робочий тиждень вирішити проблему зайнятості в Німеччині.
Ініціативу очолює консалтингова фірма Intraprenör у співпраці з некомерційною організацією 4 Day Week Global (4DWG). Прихильники стверджують, що 4-денний робочий тиждень підвищить продуктивність праці та, як наслідок, допоможе зменшити нестачу кваліфікованої робочої сили в країні. Німеччина має давню репутацію країни працьовитою та ефективною, проте останніми роками продуктивність праці в країні впала.
Продуктивність вимірюється шляхом розподілу обсягу економічного виробництва на відпрацьований час. За останні кілька років високі витрати на електроенергію негативно позначилися на продуктивності компаній, внаслідок чого вони та країна виявилися з нижчим показником. Якщо компанії зможуть підтримувати свою поточну продуктивність, працюючи менше годин, це природно призведе до більш високої ефективності. Але чи зможуть вони?
Захисники короткого тижня стверджують, що так. За їхніми словами, співробітники, які працюють 4 дні замість 5, більш мотивовані і, отже, продуктивніші. Ця модель також може залучити тих, хто не бажає працювати 5 днів на тиждень.
Теорія про те, що працівники менше схильні до стресу через більш короткий тиждень вже була перевірена за межами Німеччини. З 2019 року організація 4DWG реалізує пілотні програми в усьому світі – від Великобританії та Південної Африки до Австралії, Ірландії та США. У пробному запуску взяли участь понад 500 компаній, і перші результати, схоже, говорять на користь коротшого робочого тижня.
Вивчаючи експеримент за участю майже 3 тис. робітників у Великій Британії, дослідники з Кембриджу та Бостона виявили, що майже 40% учасників повідомили, що почуваються менш напруженими після експерименту, а кількість звільнень знизилася на 57%.
Скептики вказують на складність виміру продуктивності. Одні дослідники вважають, що очікувати 25% підвищення продуктивності за 20% скорочення робочого дня – це фантастика. Інші кажуть, що 4-денний тиждень призведе до підвищення витрат для компаній, якщо це не компенсується зростанням продуктивності.
За матеріалами сайту dwworld.org