5 червня 2023 року
ЄС має бути ініціатором гарантій поваги, захисту та розширення прав та можливостей працівників
1 червня Європейський парламент остаточно сформулював свою позицію щодо майбутньої директиви ЄС щодо належної обачності в галузі екологічного права та прав людини.
Після скромної пропозиції Європейської комісії та тривожно слабкого мандата Ради ЄС євродепутати покладали великі надії на те, що їм вдасться увійти в історію на шляху до встановлення справжньої корпоративної підзвітності. Прогресивний підхід у результаті переміг, але доведеться ще усунути серйозні лазівки.
Голосування в парламенті за пропозицією про прийняття директиви «Про корпоративну належну обачність у сфері сталого розвитку» – важливий крок на шляху до того моменту, коли люди та планета будуть важливішими за прибуток і всі компанії стануть підзвітними.
Час, коли компанії могли отримувати прибуток за рахунок експлуатації навколишнього середовища та обмеження основних прав своїх працівників та працівників своїх постачальників у всьому світі, незабаром закінчиться.
Однак процес ще не завершений, і сили, що протистоять йому, продовжують активно діяти. Лобіювання проти директиви ЄС було надзвичайно наполегливим та за деякими позиціями успішними при остаточному голосуванні в Європейському парламенті: у тексті більше немає посилання на обов'язок корпоративного директора діяти на користь людей та планети; немає свободи дій для держав-членів ЄС, що дозволяє вийти за межі мінімальних правил ЄС; не скасовано обов'язок жертв надати докази; немає повного включення фінансового сектора.
Тепер, коли Європейський парламент сформулював свою позицію, можна розпочати переговори з Радою та Європейською комісією для остаточного ухвалення Директиви ЄС, яке очікується до кінця 2023 року.
IndustriAll-Європа, Глобальний союз IndustriALL і членські профспілки у більш ніж 100 країнах закликають учасників переговорів у ЄС усунути лазівки, що залишилися, і прийняти перші в історії міжнародні обов'язкові правила дотримання принципу належної обачності. Цього вимагають 50 мільйонів промислових працівників, яких представляють IndustriAll-Європа та Глобальний союз IndustriALL.
Ведення бізнесу в ЄС або за його межами має означати відповідальне ведення бізнесу, а компанії мають відповідати за свої дії.
«Це величезний крок у напрямку встановлення корпоративної відповідальності та підзвітності щодо захисту прав людини у глобальних ланцюжках поставок, впевнений заступник генерального секретаря IndustriALL Кемаль Озкан. - ЄС має бути ініціатором гарантій поваги, захисту та розширення прав та можливостей працівників, і боротьба у цьому процесі триває. Наступним кроком має стати така сама позиція щодо юридично обов'язкового для виконання договору ООН».
За матеріалами сайту industriall-union.org