24 травня 2023 року
Мільйони європейців працюють за тимчасовими контрактами
У 2022 році майже 24 млн працюючих жителів ЄС віком від 15 до 64 років (12% від загальної кількості працевлаштованих) мали різні види тимчасових контрактів, зокрема термінові контракти. Серед них чверть (6 мільйонів) у віці 15-29 років і більше не отримували формальної освіти, це 23% від загальної кількості зайнятих.
Тимчасові контракти менш привабливі для працівників, оскільки пов'язані з великим ризиком нестабільності. Співробітники можуть бути готові до зниження заробітної плати в обмін на гарантії зайнятості. Питання щодо стабільності контрактів особливо гостро стоять у країнах із старіючим населенням, оскільки літня робоча сила важче пристосовується до потрясінь на ринку праці та перепідготовки.
Найвища частка тимчасових працівників у категорії від 15 до 64 років була зафіксована в Португалії (40%), за нею йдуть Іспанія (39%) та Італія (38%). З іншого боку, найнижчі частки були зареєстровані у Литві та Латвії (по 3%), Румунії (4%) та Естонії (5%).
Ще кілька років тому в Іспанії частка осіб молодших 30 років, які мають тимчасові контракти, перевищувала 50%. Але торік лівий уряд Іспанії вирішив «відновити права трудящих, не завдаючи шкоди бізнесу» в угоді, яку вона узгодила з роботодавцями та профспілками. Нові правила, які набули чинності у 2022 році, були спрямовані на те, щоб покласти край використанню тимчасових контрактів та зробити нові постійні робочі місця правилом, а не винятком.
Економісти кажуть, що вплив реформи був «надзвичайно позитивним». Частка співробітників за тимчасовими контрактами впала з 26% у 2021 році до 18% до кінця 2022 року. Дослідження Банку Іспанії показує, що люди з тимчасовими контрактами, як правило, витрачають менше грошей, ніж люди з постійними контрактами.
Тривале перебування на одному робочому місці є особливо актуальним для Європи, де ідея «роботи на все життя» була частиною колективної ідентичності її громадян у другій половині ХХ століття. Багато європейців, як і раніше, вважають цю ідеальну роботу своїм основним орієнтиром, навіть незважаючи на те, що фундаментальні зміни на ринках праці з 1970-х років порушили негласний договір про довгострокові зобов'язання між роботодавцями та працівниками.
За матеріалами сайту ec.europa.eu