5 травня 2023 року
Поляки хочуть працювати і після досягнення пенсійного віку
Старіння суспільства породжує нові виклики, з якими полякам доведеться зіткнутися.
Згідно з останніми дослідженнями кадрової служби «Барометр польського ринку праці», 77% жителів Польщі бояться низької пенсії. Найбільшою мотивацією працювати довше (38%) є істотне збільшення до майбутньої пенсії за додаткові роки роботи. Для 28% працюючих дуже важливо, щоб з урахуванням віку робота відповідала їх силам. Далі йде можливість працювати на поточній посаді (9%), а для 5% поляків вирішальне значення має медичне страхування, яке пропонує роботодавець.
Оскільки суспільство загалом продовжує старіти, природним наслідком стане збільшення тривалості професійної діяльності, тим більше, що сьогоднішні 60-річні часто перебувають у чудовій формі і є безцінним активом для компаній.
«Звичайно, у світлі поточних повідомлень, пов'язаних із розвитком штучного інтелекту, нам також доведеться взяти до уваги цей аспект, але демографічні тенденції невблаганні», – сказав засновник кадрової служби Кшиштоф Інґлот.
Прогнозують, що приблизно до 2030 року з ринку праці піде близько 120-150 тис. осіб, а в найближчі десятиліття навіть 160-240 тисяч. Опитування показало, що поляки обізнані про демографічні реалії, тому 55% визнають, що будуть змушені працювати і після виходу на пенсію.
Погіршення демографічних прогнозів у Польщі змушує замислитися не лише співробітників, а й компанії. Понад 70% роботодавців заявили, що наймуть працівника віком від 50 років.
У звіті наголошується, що найм на роботу людей пенсійного віку є реальністю більшості підприємств у Польщі, 56% роботодавців визнають, що у них у штаті є пенсіонери. У великих компаніях таких працівників 64%, у середніх 60% та 42% у малих.
Найбільша частка пенсіонерів посідає компанії з державного сектора (71%), а найменша – на IT (40%) і HoReCa (33%). В даний час працівники пенсійного віку в кожній другій компанії становлять максимум 10% персоналу, але вже на кожному четвертому підприємстві пенсіонери становлять від 11 до 20%, а у 18% компаній це від 21 до 30%. У 8% компаній люди пенсійного віку становлять понад 30% працівників.
Хоча більшість роботодавців і заявляють, що прийняли б на роботу працівника віком від 50 років, проте їхні заяви не завжди збігаються з практикою. На етапі аналізу резюме, як і раніше, поширена дискримінація за віковою ознакою.
За матеріалами сайту pap.pl