5 квітня 2023 року
Грошова нерівність по-британськи
Згідно з останніми даними Управління національної статистики (ONS), жінки у Великій Британії заробляють у середньому на 14,9% менше, ніж чоловіки. Тобто якщо чоловіки отримують зарплату з 1 січня, то жінки фактично працюють безкоштовно протягом перших 53 днів на рік. Така ситуація робить 23 лютого «жіночим днем зарплати».
У 80% британських компаній чоловіки заробляють більше ніж жінки. Водночас, будівельний сектор скоротив розрив на 2,7%, але і там, як і раніше, немає рівноправності. У середньому якщо чоловік заробляє 1 фунт, то жінка 78 пенсів.
Банківська справа та фінанси залишаються одними з найгірших, де жінки заробляють у середньому на 22% менше, ніж їхні колеги-чоловіки. Галузь скоротила розрив лише на 0,5 процентних пункти порівняно з тим, що було п'ять років тому. Середній ґендерний розрив в оплаті праці у сфері фінансів, страхування та будівництва становив 22%, в освіті – 20,4%.
Однак є компанії, де жінкам платять більше, ніж чоловікам – це постачальник аерокосмічної продукції Airbus Operations (17,7%), компанія, що надає послуги з розрахунку заробітної плати Azebra Pay (16,9%) та логістична компанія DHL Services (12%) ).
Незважаючи на прагнення до рівності, різниця в заробітній платі залишилася на рівні 9,4%, ті ж показники були і в 2017 році, коли такі дані були вперше опубліковані.
Гендерний розрив в оплаті праці ONS розраховується шляхом поділу середньої зарплати жінок на медіанну оплату чоловіків. Отримане співвідношення говорить про те, що жінки заробляють у середньому 85,1 пенсів на фунт стерлінгів чоловіків, або на 14,9% менше.
Це поширюється на співробітників, які виконують всі види робіт, і не означає, що чоловікам і жінкам по-різному платять за виконання однієї й тієї роботи, що є незаконним.
Однією з причин ситуації, коли жінки заробляють у середньому менше, ніж чоловіки, полягає в тому, що вони досі беруть на себе більшу частину догляду за дітьми.
Статистичний показник у 14,9% ґрунтується на погодинній оплаті. Тому порівнюється оплата за фіксований обсяг роботи за годину. Порівняння тижневої чи річної оплати дало б більший розрив, оскільки вони залежать від обсягу виконуваної роботи. Якщо чоловіки в середньому працюють на тиждень 35 годин, то жінки – 29, а значить не отримують понаднормові та бонуси. Велика різниця у сумі премій.
Дані статистики не включають самозайнятих. Асоціація незалежних професіоналів та самозайнятих виявила колосальний гендерний розрив в оплаті праці самозайнятих – 43%. Самозайняті жінки, як правило, беруть за свої послуги менше, ніж самозайняті чоловіки.
За матеріалами сайту bbc.com